VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Corrida
2014-07-05, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

pokud se někdy v životě dostanete na pravé býčí zápasy - potěš vás pánbůh, protože to rozhodně není podívaná pro křehké povahy! Když si to ale přece jen chcete užít naplno, poradím vám, co je ze všeho nejdůležitější. Snažte si hned na začátku - corridy - přisednout co nejblíž k nějakému místnímu člověku. Poznáte je snadno - nemají fotoaparáty, jsou většinou menšího vzrůstu a jsou oblečeni velmi prostě, ovšem slavnostně. Nikdy nemají krátké kalhoty i kdyby bylo vedro 45 stupňů ve stínu.

 

Vyznačují se tím, že netleskají jako pominutí a nevzdychají dojetím, když toreador poprvé pohladí býka muletou. Naopak - většinou sedí tiše, kroutí hlavou, a své "olé" vykřikují v úplně jiných chvílích než většina náhodných návštěvníků býčích zápasů, najmě pak turistů. Oni totiž, jako jediní v celé aréně, poznají, zdali kvalita a váhová kategorie býka odpovídá významu toreadora, oni velmi dobře vědí, co se kdy má dělat a kdy se při tomto grandiózním divadle vytváří něco falešného "jen tak na oko" a ne ten pravý nebezpečný rituál. 

 

Mně osobně na býčích zápasech samozřejmě nejvíc vzrušuje - maso! Celou tu dobu, co pozoruji jak z býka stříká krev, jak hrabe vztekle kopyty v písku, jak se strašlivou rychlostí žene proti toreadorovi - mám o něho strach, je mi jej líto a nejvíce ze všeho přemýšlím, v jakém asi musí být neskutečném stresu. On ten půltunový macek moc dobře tuší, že mu tady jde o život. A možná dokonce ví, že za přítomnosti tisíců diváků a nablýskaných pikadorů tady dnes definitivně skončí. A to já jsem přesvědčen, že není úplně dobře pro kvalitu jeho masa. Zeptal jsem se pochopitelně mnoha zkušených domácích fanoušků, toreadorů i jejich manažerů, ale i hospodských. Všichni mi nakonec přiznali, že maso z býků, kteří padnou v tomto šíleném gladiátorském zápase, není nikterak skvělé. To mne nepřekvapuje. Na druhé straně věřím, že jíst oháňku z býka "rabo del toro", kterého jsme ještě před chvílí viděli funět v aréně - to má v sobě neskutečný adrenalin. 

 

Chuťově však - upřímně řečeno - není o co stát. Je to maso plné stresu, strachu, samoty a beznaděje. Myslím, že v rámci kulinářského vývoje to můžete někdy ochutnat, ale věřte, že mnohem kvalitnější je maso ze zvířat, která končí svůj život ve chvíli, než se začnou doopravdy bát...

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English