VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Sádlo
2017-10-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

když se řekne - sádlo, spousta dietářů, luxusních modelek a přihlouplých nutricionistů obrací oči v sloup. A přitom sádlo je tak dobré, tak zdravé a tak pro naše těla potřebné! Fámy o tom, že sádlo nám dramaticky zvyšuje cholesterol už jsou, doufám, dávno za námi. Že sádlo obsahuje vysoké množství tuku, s tím přece všichni počítáme a také už všichni víme, že když se snažíme tuhle přirozenou součást našeho jídelníčku nahradit tuky jinými, třeba pouze rostlinnými, tak to není úplně ta nejsprávnější cesta k vyrovnanému zdraví. Sádlo, ať už vepřové, husí či kachní prostě patří přirozeně do jídelníčku Homo Sapiens. Otázkou zůstává - jak s ním máme nakládat? Já jsem přesvědčen, že každý jinak, protože jsme každý jiná - specifická - tělesná konstituce a někdo potřebuje sádla víc a jiný zase méně. Jedno je však jisté - sádlo, neboli koncentrovaný tuk - je nositelem chuti a když některá jídla nepřipravujeme s pomocí sádla, většinou nestojí za nic!
Některé poslední výzkumy dokonce tvrdí, že smažení na sádle je pro náš organizmus mnohem zdravější. Hodně rostlinných tuků totiž vytváří při smažení více karcinogenních látek než obyčejné sádlo. Na smažení a pečení je bezesporu sádlo vhodné, navíc cenově příznivé! Já netvrdím, že si máme každé ráno hned namazat chleba sádlem a pak na něm máme smažit kde co - od cibule až po řízek, ale trocho toho poctivého sádlíčka v našem jídelním lístku určitě neuškodí. Dodá nám prostě jiné hodnoty než jistě skvělý a chutný olivový nebo jiný rostlinný olej. O náhražkových tucích zde vůbec nehodám mluvit. Ty pro mne jakoby neexistují.
Naopak - Když mi strýc z Moravy namaže krajíc chleba s v vlastním škvarkovým sádlem, na něj na-tenko nakrájí plátky česneku, lehce posolí a přidá kyselou okurčičku - já jsem v tu chvíli v “sedmém nebi”! Loučím se tedy s vámi pokřikem: “Maso, sádlo, lůj, sádelníku stůj!” A především pak - nezapomeňte, že - všeho s mírou a - všeho do času!
 
Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English