VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Biopotravina 2016
2016-09-10, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

když jídlo skvěle chutná, je zdravé a ještě má svůj příběh - co víc si můžu přát? Minulý týden byly oficiálně vyhlášeny výsledku již 15. ročníku České Biopotraviny roku. Mám tu čest být od začátku této soutěže předsedou poroty, která každoročně zkoumá, testuje a ochutnává biopotraviny z celé naší republiky. Je to docela zábava, ale, věřte, že někdy i řehole! Každý porotce se musí za několik hodin probrat ovesnými sušenkami, škvařeným sádlem, sýry, jogurty, nakládanou zeleninou, jáhlovou kaší, ovocnými džemy, nejrůznějším pečivem, kefíry, mlékem, mošty i biopivem či biovínem. Věřte, nevěřte, že i když ochutnávám vždy vše jen po miligramech - stejně mám na konci dne v břiše docela slušný zmatek!

 

Abyste nebyli na omylu, u bioprotravin se nehodnotí pouze chuť, ale také vzhled, obal, ingredience, původnost receptury, způsob zpracování, marketingový koncept a mnoho dalších aspektů. Biopotravina roku - to musí být prostě šlágr!

 

Letošním vítězem soutěže - je Bio Trhaná paštika z přeštíka. Hned to vysvětlím: Je to speciální výrobek z masa sasovských přeštických prasat, chovaných ve venkovních chovech a na pastvinách. Trhaná paštika, samozřejmě bez konzervantů, navazuje na tradici podomácku zavařovaného pečeného vepřového a je dochucena cibulí a česnekem z vlastní zelinářské zahrady. Je vyrobena v duchu filosofie zpracování vepře "od rypáčku až po ocas". Tedy žádné zbytky, žádné plýtvání. Úctu si zaslouží nejen její exkluzivní chuť, ale i nápad - spojit bio-farmářský produkt s prestižním šéfkuchařem, který se podílí na vzniku produktu, který pak následně propaguje ve svém podniku. Oba autory: Osvíceného zemědělce Josefa Sklenáře a skvělého šéfkuchaře Paula Daye můžete vidět namalované perokresbou na etiketě produktu. Je jednoduchá, černobílá, tedy neplýtvá barvami a příliš náročnou obalovou nafoukaností. I to potvrzuje, že produkt ve všech detailech respektuje šetrnost a odpovědnost vůči životnímu prostředí.

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English