VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: 1. máj
2015-05-02, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera byl první Máj. Pro jednoho je to svátek práce, pro jiného příležitost zatancovat si na majálesu - a nebo také - den zamilovaných. Nebojte se, nebudu rozebírat to unavené klišé, že "láska prochází žaludkem". Já už na to dávno nevěřím. Jen tak namátkou si vybavuji nezapomenutelnou reklamu na podprsenky jedné světové firmy: Usmívá se na vás okouzlující česká supermodelka Eva Herzigová v sexy spodním prádýlku a říká: "Neumím vařit, a komu to vadí?" Milí muži, mohli byste na ní oči nechat i kdyby vám namazala třeba jen chleba prošlým máslem. Naopak jiná světová kráska a vynikající herečka - Sophia Lorenová - jednou pronesla bonmot, kterým se pak dlouhá léta pyšnily kdejaké italské těstoviny. S hrdě vypnutým tělem tvrdí: "Za všechno, co na mě vidíte vděčím špagetám…" No řekněte, není to heslo k pomilování?

 

Při vzpomínce na Sophii Lorenovou a jídlo, se mi už mnoho let vybavuje - jeden starší černobílý film - Slunečnice. S tradičním hereckým partnerem Marcellem Mastroianni hrají novomanžele. Po bouřlivé svatební noci přichází Sophie za ospalým a Marcellem a nese mu ráno k snídani omeletu připravenu ze čtyřiadvaceti vajec. Je to tradice, a pokud manžel nespořádá tuhle gigantickou snídani, nebude jejich život nikdy štastný! Už si nepamatuji, jestli to novomanžel ve filmu všechno snědl, ale vždy si na tuhle úžasnou scénu vzpomenu, když mne někdo otravuje s tím, že láska prochází žaludkem.

 

Já si jen myslím, že když se člověk nají něčeho dobrého, udělá to pomalu a střídmě, zapije ten libý pokrm vhodně zvoleným nápojem a ještě navíc stoluje v kruhu svých přátel nebo milovaných osob - jsou to - určitě - nezapomenutelné chvilky v našem životě. Snadněji se pak dělají těžká rozhodnutí, velké problémy se zdají být menšími a celý svět vypadá přívětivěji. Tohle na jídle nejvíc miluji nejen v Máji, ale celoročně!

 

Loučím se dnes s vámi - v trochu zamilovaném měsíci - citátem od George Bernarda Shawa: "Není opravdovější láska, než je láska k jídlu."

 

Tak krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English