VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: 1.Máj na Letné
2017-05-01, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

odpusťte mi, vážení posluchači, co nežijete v Praze, ale nemůžu si pomoci, abych vám něco kulinárního neprozradit o významné části našeho hlavního města, která se jmenuje - Letná. Věřím, že si toto území dokáží představit i ti z vás, kdo zde nikdy v životě nebyli. Určitě jste v televizi viděli záběry třeba s oslav 1. máje, nebo když se na Letné v minulosti konaly monstrózní vojenské přehlídky a jistě si také pamatujete záběry, kdy se zde - v době Sametové revoluce - na obřím letenském plácku sešlo na milión lidí, i když mrzlo až praštělo. Starší ročníky dokonce pamatují, že na Letné byl vztyčen největší pomník J.V. Stalina v celé Evropě, který byl ovšem pár let po svém dokončení zbourán.

 

Na Letné je to krásné i co se týká hospůdek a restaurací. Já pracuji na rozhraní Letné a Holešovic a každý den mám hlad i chuť a stále hledám něco nového. Když chcete Itálii, tak v miniaturní restauraci Da Matteo se dotknete autentické kuchyně. Pokud vyznáváte českou klasiku a dobře čepované pivo - uspokojí vás Na Staré kovárně v Braniku, na níž se podepsala slavná kapela 3 Sestry. Na pivo je tu vůbec mnoho dalších možností. Nejromantičtější je asi Letná Beer Garden, kde si užijete romantický pohled na Vltavu a Prahu vůbec. A když chcete jíst trochu nóbl - tak určitě v přilehlém Letenském zámečku vás nezklamou. O pár ulic dál provozují bývalí jugoslávci středomořskou gastronomii v Peperoncinu s úchvatnou zahradou ve vnitrobloku. Rádi sem zacházejí kumštýři z nedaleké Akademie výtvarných umění, ale i matky s dětmi. Pokud chcete ochutnat nefalšovaný turecký kebab či gyros, plněné zelné listy a spoustu dalších unikátních čerstvých pochutin, stačí zaběhnout na hlavní třídu Milady Horákové, kde nemají žádné zmraženiny, ani polotovary, ale vše čerstvé! Vietnamci tu provozují interiérově nevzhlednou, ale chuťově přitažlivou Hanoi. Je tu i indická kuchyně i alternativní Bistro 8 nebo Cobra, kterou mají v oblibě hipsteři a studenti (…a já také)! 

 

Letná má ještě spoustu dalších skvělých podniků, ale ty se mi sem už nevejdou. Máme dnes Svátek práce, ale také svátek lásky, chtěl jsem si tedy zavzpomínat, že když jsem tu v dobách minulých dělal “povinné křoví” v prvomájového průvodu - tak, že jsem to pak rychle běžel spláchnout aspoň na jedno nebo na dvě do hospody Nad Královskou oboru, kde čepují dobré pivo - až dodnes.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English