VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: 147 uzavřených provozoven
2015-07-19, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

věřte-nevěřte, ale podle posledních zpráv, které jsem dostal z Informačního centra bezpečnosti potravin, bylo k dnešnímu dni uzavřeno 147 provozoven veřejného stravování. Pracovníci Statní zemědělské a potravinářské inspekce objevily v kuchyních zašlou špínu, trus hlodavců, zkažené potraviny a nebo katastrofální přípravu jídla. Dále pak odhalili zanedbání základních technologických postupů při rozmrazování nebo ohřívání polotovarů a také třeba používání nevyhovujících skladových prostor pro suroviny.

 

Dělá se mi z toho všeho špatně. Mám bujnou fantazii a tak si představuji, kolik je asi v naší zemi dalších hygienicky nepřijatelných podniků, o kterých vůbec nevíme. Chodíme tam, jíme jídlo a netušíme co se tam vzadu v kuchyni vlastně odehrává? Všechno se zkontrolovat nedá! A kolik podniků asi dále přežívá na hranici špíny, hnusu, amatérismu a arogance? Kdo ví?

 

Málokdo si uvědomuje, že pro inspektora je to docela hodně práce a odpovědnosti než jen tak mýrnyx-týrnyx zavře provozovnu. Je to docela složitý proces! Inspektor si je vědom, že několik lidí přijde kvůli jeho rozhodnutí o práci, moc dobře také ví, že i on musí napsat perfektní obhajobu svého rozhodnutí, - a že může být vystaven velké kritice, když se rozhodne špatně nebo unáhleně. Když totiž přivře nad provozovnou oči a půjde dál, bude mít za svůj plat odškrtnuto, nemusí tolik pracovat a navíc se zbavuje rizika zásadního rozhodnutí. Prostě zavřít někomu hospodu - to není jen tak!

 

Přesto se to děje a já jsem nesmírně rád, že se to děje. Jde přece o naše zdraví a někdy dokonce i o naše životy. V některých zemích jsou - za vědomé vaření ze zkažených surovin - velmi přísné tresty a dokonce i vězení. Já bych klidně hlasoval pro zákon, že každý, kdo úmyslně poruší hygienická pravidla, tak ať osobně zkonzumuje úplně všechno, co podvratně uvařil a nabídl veřejnosti. Věřím, že si dá příště pořádný pozor!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English