VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: 19 zločinů
2017-01-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

koupil jsem si víno, které má na své vignettě jako hlavní obrázek - vybledlou a notně zašlou podobiznu - drsně vypadajícího muže v přešívaném starém plášti. Jde o portrét kriminálníka pocházející z minulého, možná dokonce z předminulého století. Víno se jmenuje "19 zločinů" a je to cabernet sauvignon z Jihovýchodní Austrálie.

 

Miluji vína s příběhem! A ještě když jsou navíc dobrá! Vzadu na lahvi tohoto zvláštního vína je napsáno, co ten jeho název vlastně znamená? 19 trestných činů totiž změnilo mnohé zločince v úspěšné kolonizátory. Na základě rozsudku britské královské výsosti bylo kriminálníkům, kteří jeden z těchto zločinů spáchali - dáno na výběr: Buď byli popraveni ve své domovině nebo odsouzeni k deportaci do neznámé vzdálené Austrálie, kolonie Britského Impéria. Tyto rozsudky k transportu na druhý konec světa započaly roku 1788 a tím se také nastartovalo masové osídlování tajemného a poměrně opuštěného kontinentu. Ti, kteří přežili strastiplnou plavbu přes oceán se stali budovateli nové země. Toto červené víno s atraktivním názvem - 19 zločinů - je tedy něco jako vzpomínka na přesně vyjmenované zákony, jež tito ztracenci porušili a současně na kulturu, kterou na kontinentě protinožců oni i jejich potomci vybudovali.

 

Víno je to dobré, myslím, že tihle zločinci tehdy zdaleka nic takového neochutnali. Dnes ovšem Austrálie produkuje neuvěřitelné množství vína a získává si stále větší oblibu po celém světě. Dokonce patří k prvním průkopníkům šroubovacích uzávěrů. Australské vinice byly zakládány brzy po příjezdu nucených kolonizátorů - tedy psanců a zločinců, kteří se touto deportací vyhnuli jistému trestu smrti. Možná i zmíněný desperát, co je portrétován na lahvi vína jménem "19 zločinů", možná třeba právě on založil vinohrad, jehož plodů si dnes užíváme.

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English