VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: 3x maso
2015-02-14, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

určitě si pamatujete jméno Mao Ce-tung. Muž, který se stal asi historicky nejslavnějším vůdcem, ikonou i krutovládcem Číny. Nedávno jsem viděl rozhovor s jedním starým mužem, který dodnes žije poblíž vesnice, kde se mocný Mao narodil. Reportérka se staříka ptala, jak se mu tehdy dařilo - a on bezelstně odpověděl: "Dnes je doba mnohem krásnější a bohatší, už můžeme jíst maso - i třikrát měsíčně - a to vidím jako velký pokrok a dar. Takhle dobře jsem se za vlády Mao Ce-tunga nikdy nenajedl.", pochvaloval si prostý vesničan.

 

Já si netroufám ani představit, kolikrát týdně či měsíčně má běžný Číňan maso na talíři. Ono dělat statistiku mezi jeden a půl miliardou lidí nebude vůbec snadné. Určitě to bude všude jinak. Navíc o Číně je známo, že má skvělou kuchyni, ale že také běžně konzumuje živočichy, kteří jsou v jiných zemích absolutní tabu.

 

Mě při té reportáži hlavně napadlo, jak se vlastně - my - máme dobře a ani nám to už nepřipadá zvláštní. Pokorně jsem poslouchal muže, pro něhož jsou 3 masové pokrmy měsíčně největším luxusem života. Zatímco my v Evropě váháme, zda do nákupního košíku hodit vepřové koleno, loupanou hovězí plec či obří prsa z krůty. Máme prakticky všechno. Můžeme si dokonce vybírat, a přebírat, zda si dáme kuře běžné, kuře z výběhu, kuře farmářské či dokonce bio-kuře. Je to nakonec jen o ceně a našem naladění. My neřešíme, díky Bohu - nedostatek, my se jen potácíme v temnotách bludů a pastiček, které nám chystá leckterý producent potravin. Študujeme s lupou titěrné popisky na zboží, kde se mnohý výrobce snaží nenápadně zamaskovat nezdravé chemikálie, neoblíbená éčka a potravinová barviva obsahující hraniční hodnoty nebezpečné našemu tělu. Když nám trochu víc záleží na našem zdraví, můžeme dokonce zvažovat, jestli koupíme dítěti sirup s pouhými 5% ovocné šťávy a nebo se plácneme přes kapsu a vybereme z regálu šťávu která garantuje až 40% skutečného ovoce! No to už je výhra. 

 

Oproti staříkovi, sousedovi od Mao Ce-tunga, jsme ale pořád na míle daleko. Byť žijeme ve stejné době i podobném klimatickém pásmu. Snad jedno poučení nakonec: On bez masa vydržel žít docela dlouho a stále vypadá v dobré kondici. Není, stejně jako já, žádný vegetarián - ale jedno máme společné: Nemusíme mít flákotu masa každý den! I beztoho může být náš život krásný!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English