VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: 3x maso
2015-02-14, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

určitě si pamatujete jméno Mao Ce-tung. Muž, který se stal asi historicky nejslavnějším vůdcem, ikonou i krutovládcem Číny. Nedávno jsem viděl rozhovor s jedním starým mužem, který dodnes žije poblíž vesnice, kde se mocný Mao narodil. Reportérka se staříka ptala, jak se mu tehdy dařilo - a on bezelstně odpověděl: "Dnes je doba mnohem krásnější a bohatší, už můžeme jíst maso - i třikrát měsíčně - a to vidím jako velký pokrok a dar. Takhle dobře jsem se za vlády Mao Ce-tunga nikdy nenajedl.", pochvaloval si prostý vesničan.

 

Já si netroufám ani představit, kolikrát týdně či měsíčně má běžný Číňan maso na talíři. Ono dělat statistiku mezi jeden a půl miliardou lidí nebude vůbec snadné. Určitě to bude všude jinak. Navíc o Číně je známo, že má skvělou kuchyni, ale že také běžně konzumuje živočichy, kteří jsou v jiných zemích absolutní tabu.

 

Mě při té reportáži hlavně napadlo, jak se vlastně - my - máme dobře a ani nám to už nepřipadá zvláštní. Pokorně jsem poslouchal muže, pro něhož jsou 3 masové pokrmy měsíčně největším luxusem života. Zatímco my v Evropě váháme, zda do nákupního košíku hodit vepřové koleno, loupanou hovězí plec či obří prsa z krůty. Máme prakticky všechno. Můžeme si dokonce vybírat, a přebírat, zda si dáme kuře běžné, kuře z výběhu, kuře farmářské či dokonce bio-kuře. Je to nakonec jen o ceně a našem naladění. My neřešíme, díky Bohu - nedostatek, my se jen potácíme v temnotách bludů a pastiček, které nám chystá leckterý producent potravin. Študujeme s lupou titěrné popisky na zboží, kde se mnohý výrobce snaží nenápadně zamaskovat nezdravé chemikálie, neoblíbená éčka a potravinová barviva obsahující hraniční hodnoty nebezpečné našemu tělu. Když nám trochu víc záleží na našem zdraví, můžeme dokonce zvažovat, jestli koupíme dítěti sirup s pouhými 5% ovocné šťávy a nebo se plácneme přes kapsu a vybereme z regálu šťávu která garantuje až 40% skutečného ovoce! No to už je výhra. 

 

Oproti staříkovi, sousedovi od Mao Ce-tunga, jsme ale pořád na míle daleko. Byť žijeme ve stejné době i podobném klimatickém pásmu. Snad jedno poučení nakonec: On bez masa vydržel žít docela dlouho a stále vypadá v dobré kondici. Není, stejně jako já, žádný vegetarián - ale jedno máme společné: Nemusíme mít flákotu masa každý den! I beztoho může být náš život krásný!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English