VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: 700 milionů Číňanů
2017-10-15, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

slyšel jsem v radiu od nějaké expertky na turismus, že příští rok se chystá vycestovat a turisticky poznávat svět na 700 miliónů Číňanů. Já si tohle číslo tedy vůbec nedokážu představit! Jen pro srovnání - v celé Evropě nás žije přes 750 milionů a to jen ve východoevropské části Ruska počítám nejméně 100 milionů lidí. Tak,.. já si teď doma u stolu okusuji tužku a přemýšlím, co přichystáme k jídlu těm, v úvozovkách - “miliardám” Číňanů, až přijedou, aby obdivovali krásy naší země? Neberte mě, prosím, za slovo, protože podle statistik většina čínských turistů míří v rámci svých dovolených spíše do asijských zemí a do Ameriky, naše malá a pro ně, řekl bych, trochu nesrozumitelná miniaturní Evropa je až na třetím místě v oblasti zájmu. Ale kdo ví, jak se to všechno bude dále vyvíjet? Stačí otevřít přímou leteckou linku Praha - Peking a už tu máme hned o několik set tisíc návštěvníků navíc! Nečekané nájezdy mi připomínají, že začínáme, stejně jako ostatní světové destinace tak trochu “běžet za vozem”.
V rámci rozvoje turistického ruchu jsme celkem snadno - zjednodušili dopravu a zlevnili ubytování, ale nějak mi uniká další věc - totiž, zda se někdo zamyslel, jestli se ty záplavy turistů vejdou na Karlův most a na Staromák, a jestli jim taky dokážeme dát najíst a napít v solidní kvalitě, jestli jim umožníme důstojnou návštěvu toalet a jestli je nakonec neotrávíme věčným čekáním na všechno co patří alespoň k základnímu turistickému komfortu.
Dokážeme to? Praha patří mezi 20 nejžádanějších míst na naší planetě. To je velká pochvala. Do této statistiky se počítá nejen dosažitelnost, doprava, historické památky, gastronomie a zábava, ale také bezpečnost a vlídnost vůči cizincům. Pražané se ještě nedostali tak daleko, jako třeba obyvatelé Barcelony, kteří téměř fyzicky napadají a straší nenáviděné turisty, nebo Paříž, kde mají v některých restauracích dvě jídla - jedno pro domácí a druhé pro cizince!
My Češi jsme jeden z nejtolerantnějších národů na světě! Nevadí nám, když exotický turista pije pivo brčkem, nebo když si zmatení Číňané mažou koprovou omáčku přímo na knedlíky a dělají si z toho sendvič. Jsme shovívaví i k nízké toleranci Japonců a Korejců vůči alkoholu, protože jejich těla jsou méně schopna jej rychle zpracovávat a odbourat. Jsme velmi tolerantní! Ovšem moje otázka zní, jsme na nájezdy turistů dobře připraveni? Kvalitní pivo - to jim určitě načepujeme, ale já bych se přimlouval i za to, abychom je dokázali nakrmit něčím, co nám neudělá ostudu, co pravděpodobně ještě nikdy nejedli a na co už nikdy v životě nezapomenou!
 
Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English