VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: A kolik stojí víno u vás?
2013-10-05, Text: Pavel Maurer
Nedávno jsem si zamiloval takové celkem obyčejné sardské bílé víno místní populární odrůdy Vermentino di Sardegna. Jedná se o víno, které si na nic nehraje, dobře se hodí k lehkým těstovinám nebo rybě, neurazí ani náročnějšího vinaře, patří do místního podnebí – a je za rozumnou cenu.

No a teď jsme u problému. Co je to vlastně ta rozumná dobrá cena? Pro každého je to pochopitelně něco úplně jiného! Dal jsem si tedy práci a sledoval detektivním způsobem příběh zmíněného vína.

Na malém náměstíčku stály tři restaurace. Jedna velmi prestižní s perfektně vyladěnou rybí kuchyní. Tady láhev stála 17 eur. Hned vedle ní pak dva další podniky, napůl café-bary, které měly gastronomii poměrně dosti omezenou: nějaké sendviče, pizzy, těstoviny.

V jednom stála totožná láhev 20 eur a ve druhém (shodou okolností tom nejmíň kvalitním) dokonce 23 eur. To je rozdíl 150 korun na jedné láhvi obyčejného bílého vína v restauracích, které jsou od sebe vzájemně vzdáleny deset kroků!

Musím dodat, že když se rozhodnu si tutéž láhev koupit v obchůdku na rohu ulice, stojí tam 6,50 eura a na druhém rohu 7,20 eura…To je v naší měně rozdíl přes 400 korun na jedné láhvi bílého místního vína! Tak mi teď povězte, co si má člověk počít?

Tenhle příběh se totiž odehrává prakticky všude na světě. Mezi nákupem vína v obchodě a servírováním v restauraci je rozdíl. To, myslím, každý rozumný člověk respektuje. Hospůdka si musí započítat do ceny nápoje svoji režii, nájem, platy personálu, DPH, vodu, energie a tak dále.

Chci však připomenout, že mezi cenou vína v obchodě a v restauraci má být rozdíl rozumný a přijatelný – ne nebetyčný! Pokud tohle zjistím, nevkročím do podobného podniku, i kdyby tam vařil sám Jamie Oliver.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English