VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Alergeny
2014-10-25, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

jste alergičtí? Věřím, že občas na někoho nebo na něco určitě - a hodně, ale já se samozřejmě ptám na vaše stravování. Možná jste si všimli, že některé restaurace začaly uvádět na jídelním lístku - informaci - zda podávané pokrmy obsahují alergeny. Veledůležitý údaj pro ty z vás, co nesnášejí ořechy, mají mléčnou intoleranci a nebo dokonce bezlepkovou dietu. Jakákoli zpráva tohoto typu je pro spoustu lidí nesmírně důležitá!

 

V asijských podnicích, které připravují třeba pálivá indická nebo thajská jídla jsou namalovány vedle jednotlivých pokrmů malé čili papričky. Když je tam jedna nebo dvě papričky - tak to našinec většinou dokáže skonzumovat. Ale pokud tam vidíte 3, 4, nedej bože - třeba 6 malých čili papriček, raději neriskujte. Takové jídlo je sice pohlazením pro žaludek Asiata, ale s námi by to mohlo klidně praštit o zem.

 

Dnes můžete také často najít symboly, které označují vegetariánská či dokonce veganská jídla. 

 

Velmi důležité pro spoustu celiaků je pak označení bezlepkových pokrmů. Organizmus lidí postižených touto "gastronomickou pohromou" se bohužel nedokáže vyrovnat s lepkem obsaženým v obilných zrnech. Bezlepková dieta znamená, že ze své potravy musí vyloučit pšenici, žito, ječmen, oves a spoustu dalších pochutin. I když jde jen o zásmažkou, zahuštěnou omáčkou, uzeninu či majonézu. Věřte, že takto limitovaných našich spoluobčanů je docela hodně a v restauraci to mají dost těžké. 

 

Od prosince letošního roku vzniká podle zákona všem provozovatelům veřejného stravování povinnost informovat zákazníky o alergenech přítomných v nabízených pokrmech. Měli byste vědět, zda se v nich nachází třeba mléčný tuk, mléčný cukr - tedy laktóza, nebo hořčice, ořechy, lepek.. 

 

Pro restaurace, hospůdky jídelny či kantýny je to práce navíc - pro zákazníky snadnější život!

 

Pokud se ovšem - vás - netýkají v jídle žádná omezení, možná byste dnes mohli zapálit svíčku a poděkovat osudu, že vás zbavil jednoho velkého trápení.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English