VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Androrra
2017-11-18, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

představte si, že nejstarší lidé na světě žijí v Andoře! Tedy, abych byl přesný - v této malé zemi na hranicích mezi Španělskem a Francií ve vysokých Pyrenejích se nachází procentuálně nejvíce dlouhověkých. Řekněme si to na rovinu - kdo z nás by nechtěl dlouho žít a navíc ve velmi dobré kondici? Tohle Andořané zvládají perfektně. Jsou ze všech zemí, kde se lidé dožívají vysokého věku jako je třeba Švédsko, Gruzie, Japonsko, Island, Hong Kong nebo Sardinie, tak jsou ze všech úplně nejvíc první! Průměrný Andořan žije 85 let. Jak je to možné?
Lékaři říkají, že nejdůležitější jsou geny. Ovšem Andorra nabízí svým obyvatelům ještě mnohem víc. Je tam čerstvý vzduch, čistá voda, kvalitní přírodní lokální potraviny, jsou tam kopce, takže obyvatelé toho poměrně dost a rádi nachodí pěšky i ve vysokém věku.
Zajímavé je, že Andořané kromě velmi chutného, ale celkem jednoduchého jídla a dostatku pohybu, tak oni mají ještě dvě věci, které pozitivně ovlivňují jejich úctyhodný věk: Jednak zde nebyla 700 let žádná válka, národ tedy neprožíval stresy a jednak je v zemi téměř mizivá kriminalita, nikdo se ničeho nebojí. Vlastně ani toho stáří. A pak ještě jedno - Andořané se velmi rádi spolu stýkají, povídají si, velký význam přikládají rodinným návštěvám všech generací.
Já bych vám samozřejmě nejraději sdělil, co máte jíst, abyste byli fit stejně jako Andořané, ale to vám říci nemohu. Vše souvisí se vším. Přesto je však zajímavé, že restauratéři, kteří vaří pro domácí usedlíky, říkají, že používají čerstvé ovoce, zeleninu, libové maso a poměrně dost jednoduché recepty ve stylu středozemní kuchyně. Žádná složitá jídla. Co se týká cigaret a alkoholu, nemají s tím Andořané celkem žádný problém. Sklenka vína se prý běžně podává k jídlu i v nemocnicích. Ovšem v nemocnicích Andořané stejně moc nepobývají. Jeden místní chirurg přiznal v rozhovoru pro BBC, že už mnoho let nepamatuje, že by musel operovat pacienta ve věku mezi osmdesáti a devadesáti lety. No, tak já myslím, že v naší kotlině už toho moc nedoženeme, ale v kvalitě a skladbě našeho jídelníčku bychom se přece jen mohli aspoň trochu polepšit. Určitě to našemu životu neublíží!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"
 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English