VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Není banán jako banán
2017-12-10, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

banány jsou asi nejoblíbenější a nejprodávanější ovoce na světě! Docela zdravá a chutná svačina, kterou ani nemusíte balit do ubrousku.
V dalekých banánových republikách je trhají zelené a během transportu v chlazených kontejnerech jsou drženy v nižší teplotě, aby rychle nedozrály. Až teprve ve speciální “dozrávárně” je dokončen jejich životní cyklus na přesný stupeň žlutosti. Banán dělá dobře našemu žaludku a vlastně celému trávicímu systému. Obsahuje antioxidanty, železo a taky tryptofan, který se v těle mění na serotonin - díky němuž nás banány činí šťastnějšími.
Ovšem přesto pozor: Není banán jako banán!
Za prvé, jezte banány, jež na sobě už nemají ani malý zbytek zelené nedozrálosti. Naopak - malé hnědé flíčky na slupce neznamenají, že by banán byl za zenitem, ale, že je právě akorát tak zralý ke konzumaci. Za druhé - neskladujte banány v lednici. Za třetí - dávejte přednost tzv. “férovým banánům”, které dnes můžete koupit v malých prodejnách zaměřených na farmy a produkty zdravé výživy. A za další, dnes jsou na našem trhu k mání také biobanány, a to i ve velkých nákupních supermarketech. Všechny tyhle nadstandardní banány by měly obsahovat méně pesticidů a také jsou pěstovány a sklízeny na plantážích s lepšími životními podmínkami pro dělníky, kteří dokonce mají o trochu vyšší mzdu než na běžných banánových velkopolích. Takový férový banán by nám měl určitě víc chutnat, co říkáte?! Když jich sníme 100 kilo, možná i tunu, dělník někde v Kostarice dostane jeden dolar!
Pokud vás zajímá jak to s tímhle nejpopulárnějším ovocem světa doopravdy je, najdete to na interaktivním webu www.pribehbananu.cz nebo na facebooku, kde běží kampaň Za férové banány ..ta lidem vypráví příběh banánů pomocí animací, klipů, fotek a krátkých textů.
Vidíte jak se časy mění, já když jsem byl malý kluk, banány rodiče koupili mně a sestře jako nejvíc luxusní pochoutku - jen o vánocích! Dnes je můžete mít každý den a ještě si vybrat banán, jehož nákupem třeba uděláte dobrý skutek pro nějakého jiného na druhém konci naší planety!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English