VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Není banán jako banán
2017-12-10, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

banány jsou asi nejoblíbenější a nejprodávanější ovoce na světě! Docela zdravá a chutná svačina, kterou ani nemusíte balit do ubrousku.
V dalekých banánových republikách je trhají zelené a během transportu v chlazených kontejnerech jsou drženy v nižší teplotě, aby rychle nedozrály. Až teprve ve speciální “dozrávárně” je dokončen jejich životní cyklus na přesný stupeň žlutosti. Banán dělá dobře našemu žaludku a vlastně celému trávicímu systému. Obsahuje antioxidanty, železo a taky tryptofan, který se v těle mění na serotonin - díky němuž nás banány činí šťastnějšími.
Ovšem přesto pozor: Není banán jako banán!
Za prvé, jezte banány, jež na sobě už nemají ani malý zbytek zelené nedozrálosti. Naopak - malé hnědé flíčky na slupce neznamenají, že by banán byl za zenitem, ale, že je právě akorát tak zralý ke konzumaci. Za druhé - neskladujte banány v lednici. Za třetí - dávejte přednost tzv. “férovým banánům”, které dnes můžete koupit v malých prodejnách zaměřených na farmy a produkty zdravé výživy. A za další, dnes jsou na našem trhu k mání také biobanány, a to i ve velkých nákupních supermarketech. Všechny tyhle nadstandardní banány by měly obsahovat méně pesticidů a také jsou pěstovány a sklízeny na plantážích s lepšími životními podmínkami pro dělníky, kteří dokonce mají o trochu vyšší mzdu než na běžných banánových velkopolích. Takový férový banán by nám měl určitě víc chutnat, co říkáte?! Když jich sníme 100 kilo, možná i tunu, dělník někde v Kostarice dostane jeden dolar!
Pokud vás zajímá jak to s tímhle nejpopulárnějším ovocem světa doopravdy je, najdete to na interaktivním webu www.pribehbananu.cz nebo na facebooku, kde běží kampaň Za férové banány ..ta lidem vypráví příběh banánů pomocí animací, klipů, fotek a krátkých textů.
Vidíte jak se časy mění, já když jsem byl malý kluk, banány rodiče koupili mně a sestře jako nejvíc luxusní pochoutku - jen o vánocích! Dnes je můžete mít každý den a ještě si vybrat banán, jehož nákupem třeba uděláte dobrý skutek pro nějakého jiného na druhém konci naší planety!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English