VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Boj s nadváhou
2016-07-02, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

mě už ten boj s nadváhou přestává bavit! Je to vlastně velmi nerovný zápas a taky je to celé trochu nefér. Nevidím v té válce s nadbytečnými kily žádné ústupky na druhé straně ringu! Já se snažím co můžu, jím jenom zeleninu, chodím pěšky alespoň 3 kilometry denně, bůček, případně vepřové výpečky se zelím si dávám maximálně jedenkrát z 2 měsíce, i když tuhle delikatesu úplně zbožňuji.

 

Chleba namazaný sádlem a hořčicí s kyselou okurkou jsem neměl nejméně 2 roky a jitrnice, jelita, prejt - to už znám prakticky jenom z obrázků. Pak také například svíčkovou na smetaně nebo gulášek se šesti - tak to si dávám v nejlepším případě jednou za rok a to většinou hlavně z výzkumných důvodů. To abych mohl posoudit, zda se naše typická domácí kuchyně trochu vylepšila nebo odlehčila.

 

V létě miluji lečo, ryby, pálivá indická jídla, saláty lehce zakápnuté citrónem a olivovým olejem, případně balsamikem. Mám rád dobře uleželé sýry - jen tak bez chleba, ale vhodně spárované s bílým, růžovým nebo těžkým červeným vínem. V horku mi chutná zelený hrášek, rybíz, chladné španělské gazpacho a salmorejo nebo balkánská studené polévka tarator. Osvěžující jsou také tzatziky, řecký salát a arabský tabbouleh z čerstvé petrželové natě!

 

To jsou některé delikatesy do teplých dnů, které musíte vyzkoušet. Přiznávám, že v krajích, kde je pořád hrozné vedro se domorodci pochopitelně necpou jen zeleninou a netučnými pokrmy. Dokáží zakousnout solidní kus masa. Možná jste někdy ochutnali bosenskou kozu na rožni, kavkazský šašlik, srbskou pljeskavicu s ajvarem, suvlaki nebo jordánský mansaf - tedy skopové maso v jogurtu ..Jenže oni v těch horkých krajích dokáží i ty těžké a hutné gastronomické "flákoty" nějak kouzelně odlehčit… bylinkami, cibulí, vínem nebo možná i tím, že nejedí v poklusu, ale jejich oběd trvá klidně 3 až 4 hodiny, nepospíchají u něj, povídají si, prostě si to užívají a v klidu také zažívají. 

 

No a s nadváhou - s tou si v těchto krajích, kde občas trávíme dovolenou, tak tam si z nadváhou nedělají vůbec žádné problémy. Oni se spíš drží tradiční filosofie - že malé bříško budí důvěru…A vypadají přitom většinu docela dost šťastně!

 

Tak hezké letní cestování - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English