VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Bounty
2016-12-25, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

věřím, že jste určitě někdy viděli film nebo alespoň slyšeli o legendární Vzpouře na lodi Bounty. Jde bezesporu o nejslavnější skutečný příběh o tom, jak se námořníci jejího Veličenstva zmocnili lodi, zbavili se kapitána a uprchli na ostrov Pitcairn v Pacifiku. 

 

Je to už docela stará historka. Loď byla z Anglie vyslána roku 1787 na Tahiti pro náklad chlebovníků určených k obživě otroků. Britští námořníci strávili na překrásném Tahiti několik měsíců, které pro ně představovaly ráj na zemi a ztělesnění idylického života. Naproti tomu - služba u námořnictva byl pro mořské vlky velmi tvrdá. Bůh ví, co se přesně na Bounty tehdy stalo, každopádně se vzepřeli svému osudu - a to ne kvůli tomu, že loď byla plná jídla, ale protože zatoužili po jiném životě.

 

Máme vánoce, a v tomto období se určitě probíráte i vy svými tužbami častěji než obvykle, plníte si vzájemně různá tajná přání a chcete se mít hezky. Užívat si trochu víc život, stejně jako to nejspíš chtěli - vzbouřenci z Bounty.  

 

My Tahiťané říkáme: "Ty jíst život nebo život jíst tebe", tohle poradila ostrovní prostá žena svému milému - poručíku Christianovi, vůdci vzbouřenců z Bounty. On se nejspíš trochu trápil a ve filmu, kde jej ztvárňuje božský Marlon Brando, není zdaleka tak šťastný a nadšený jako jeho kumpáni. On si ten život v ostrovním ráji nejspíš moc neužíval. "Ty jíst život nebo život jíst tebe!" Takhle filosofie se mi líbí. Všichni, kdo přestaneme mít radost třeba jen z toho, že svítí slunce, je hezký den, nebo nasněží čerstvý sníh, že pekař upeče chutný chleba, manželce se podaří bramborový salát a nebo, že si na nás někdo nezištně vzpomene, tak si život neužíváme. A on nás pomalu užírá! 

 

A tak mi dovolte, abych vám popřál, ať se vám daří.. a ať se občas vzbouříte proti věcem, které vám vadí! Začal jsem s příkladem Vzpoury na lodi Bounty. Já netuším, jestli vlastně tehdy byli v právu, každopádně jim přálo štěstí a potomci britských námořníků a jejich tahitských žen na Pitcairnově ostrově žijí dodnes. A prý v docela dobré pohodě.

 

Tak hezké Vánoce - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English