VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Brambory
2017-08-26, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

ať koukáte kam koukáte, dojdete k zajímavému zjištění, a sice, že skoro všechna tradiční jídla všech zemí na světě mají jednu společnou ingredienci: brambory.
První brambory dovezli do Evropy v 16. století Španělé z jihoamerických objevitelských cest. Pěstovali je běžně Inkové, ale tady nikomu moc nechutnaly. Byly různě zabarevné, malé, někdy prý i dost hořké. V některých zemích, třeba v Itálii se pěstovaly jako krmivo pro prasata. Postupem doby si však tato plodina získávala svou prestiž. V mnoha případech brambory zachránily lidi od hladomoru, protože, když byla špatná úroda čehokoli, brambory to většinou přežily. Třeba oproti obilí, nejsou náročné na půdu ani skladování. A tak se postupem doby nejen v Evropě staly celosvětovou lahůdkou. Téměř každá země na světě má mezi svými oblíbenými pokrmy něco z brambor. Například na Bermudách v neděli tradičně snídají tresku s brambůrky a banánem. V Chile připravují bramborový dort v troubě jako gratinovaný mix hovězího, cibule a koření s bramborovým pyré. Kalorická bomba! Ve Vietnamu patří k hitům sladká bramborová polévka s dýní, drobnou zeleninou a nezbytným dotekem zázvoru. Zato v Nigérii – je to hustý „potage“ z gigantické brambory ñame. V Peru odkud k nám brambory nejspíš dorazily, mají typický kreolský předkrm v podobě plněné brambory. Irsko má „colcannon“ aneb typickou lahůdku z bramborového pyré, zelí, soli a pepře. V Belgii dostanete jejich tradiční slávky s hranolky - a to v michelinských restauracích i v nejzaplivanější hospodě!
V Israeli– tzv. „sabich“ neboli pitachléb s lilkem, vařeným vejcem a téměř vždy s bramborou. Indie dělá bramborové placky „aloo paratha“, které se jedí především k snídani, a to s máslem a konečně v Austrálii – ikonický masový páj je doprovázen žampiony, cibulí, sýrem a jak jinak než brambory. Ve Španělsku si pak jako předkrm dávají s oblibou “patatas bravas” pečené brambory přelité pikantní majonézou a k snídani milují tortilu de patatas, což jsou brambory, cibule, olivový olej a vejce.

No a můj táta na moravské Hané nám celé dětství připravoval jeho verzi tzv. francouzských brambor, což byl skleněný pekáč s měkkým salámem nebo šunkou, hráškem, slaninou, vejcem a samozřejmě plátky brambor. Když bylo víc peněz, nastrouhal na vrch tvrdý sýr a vše zapekl v troubě! Umí je dodnes skvěle!

Hezký zbytek prázdnin a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English