VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Broučci ve filmu
2016-07-31, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

viděl jsem nedávno tři krásné filmy, kde hrdinové jedli broučky. Indiana Jones, Šílený Max a Motýlek. Začnu Motýlkem - jedním z nejslavnějších a nejautentičtějších filmů na světě se Steve McQueenem v hlavní roli. Hrdina je uvězněn na Ďábelských ostrovech ve francouzské Guayáně, kde pykají nejhorší zločinci a kde je to vlastně poslední štace. Motýlek se ale snaží pořád uprchnout. No a v jedné scéně, kdy je několik let uvržen na samotku, chytá v cele šváby a cvrčky jako poslední možností přežití. Ne, že by na tomhle jídelníčku byl postaven celý příběh, ale nakonec se mu skutečně podaří přežít!

 

Ve druhém - tentokrát post-apokalyptickém filmu - Šílený Max, který letos získal 6 Oscarů, se také neustále bojuje o přežití. Ale je to v době budoucí, kdy na naší planetě po globální katastrofě přežívají jen malé skupiny lidí a usilují každý den o vodu, jídlo, prostě o holý život. Brouček, který omylem přistane na rameni jednoho desperáta se tedy stává okamžitě chutnou delikatesou. Jedná se o zcela miniaturní, bezvýznamnou scénu tohoto velkofilmu. Ale mně to stejně nedá na ni upozornit. Hmyz se v době nouze evidentně velmi hodí! Země je vydrancovaná, samá poušť, žádné supermarkety, kde by si člověk mohl koupit rohlík s máslem. Každá ještěrka, had, kobylka či střevlík představuje pro mnohé v podstatě jedinou šanci na přežití. Není třeba je vařit, mají proteiny, železo, vápník a spoustu výživných minerálů a navíc je to trochu i dietka, protože hmyz není tučný.

 

A konečně tu máme nezapomenutelnou sérii Indiana Jones s okouzlujícím Harrisonem Fordem. Zde je mistrovsky vyvedená scéna z tajemného chrámu zkázy, kde se při noblesní večeři podávají opičí mozečky, živá hadí mláďátka a také obří brouci na stříbrných talířích. Vypadá to příšerně, ale všem to náramně chutná!

 

Zmíněné slavné filmy naznačují, že hmyz pro nás může být vyhledávanou pochoutkou. To je konečně v některých asijských zemích běžné. Pro nás Evropany může být - hmyz - nadějí do doby budoucí, kdy už hovězí biftek a nebo prasečí marinovaná nožička, plněná husími játry - budou tak finančně nedostupné, že začneme hledat jiné alternativy jak nakrmit lidstvo.

 

Zvykejme si. Určitě si od zítřka nemusíme zařadit do jídelníčku smažené moučné červi a v neděli saranče na špejli. Jen si prostě zvykejme, že by to tak mohlo být. Zvláště, pokud se budeme k naší planetě chovat macešsky, drancovat ji bez rozmyslu a nesmyslně plýtvat jídlem a vodou.

 

Přeji vám dobrou chuť a prosím - nejezte, nepíjte, neplýtvejte a pokud to jde ani nežijte blbě!

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English