VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Bulimie
2018-04-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

pokud nevíte, co je to bulimie, tak ve stručnosti se jedná o nervovou poruchu v příjímání potravy. Člověk prostě dostane nepřekonatelný, takzvaný “vlčí hlad”, přežere se k prasknutí, ale protože současně cítí, že udělal něco špatně, tak vzápětí úmyslně vyvrhuje zpátky vše co před chvílí snědl. Sám sobě třeba strká prst do krku a zvrací, aby se zbavil jídla, které ve svém nekontrolovatelném záchvatu žravosti zkonzumoval. Tak to je bulimie. Není to žádná móda, ale nemoc, která se projevuje často u dívek už ve věku 13-18 let, ale i ve vyšším věku, a u mužů také. Léčí se psychoterapií.
Před pár měsíci dobou dostala jedna významná britská food kritička medaili, že je nejlepší v celé zemi. A ona řekla, že jí toto ocenění nesmírně těší, ale vzápětí se přiznala, že celý svůj život trpí bulimií. Že, když chodila na střední školu, tak chtěla být štíhlá a tak se naučila běhat o přestávce na záchod a odevzdávat tam všechno co snědla, aby nebyla tlustá. No a to této slavné gastronomické celebritě zůstalo dodnes. Není podstatné, jak se dostala ke psaní významných kritik jídla a restaurací, vzrušující skutečně je, že dokázala skvěle a profesionálně psát o nejlepších delikatesách na světě, které ovšem záhy po požití posílala několik desítek let do záchodové mísy. To je opravdu silná káva. V naší české kotlině se zase před pár dny přiznala veřejně i knižně naše mistryně světa v biatlonu, významná sportovkyně - Gabriela Koukalová, že nejenom, že nemá ráda vrcholový sport, kde vynikala na mezinárodní úrovni, ale že deset let bojovala s bulimií a anorexií.
Já obžerství také neuznávám, ale přiznám se, že když mi něco chutná, dokážu se taky docela odvázat nacpu se k prasknutí! Pak se na sebe samozřejmě hodně zlobím a není mi dobře. Nedokážu si ale představit, že se přinutím - kvůli špatnému svědomí - abych hned po jídle odevzdal do chřtánu záchodové mísy třeba humří polévku za tři stovky, vynikající domácí svíčkovou nebo pečené kuřátko na rožni? A to jen proto, že si vylepším své svědomí. Věřte mi, všichni, co trpíte touto šílenou poruchou, že váš problém nezlehčuji. Je mi to opravdu líto a držím palce, ať to nějak zvládnete. Možná, že je to víc v hlavě než v těle. A hlavně vy, co do této nepříjemné gastro-psychické poruchy přece jen spadnete, nezapomeňte na staré dobré přísloví - že “větší bříško budí větší důvěru!” a často v sobě skrývá příjemné potěšení pro celé svoje okolí.

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
 



 
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English