VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Carp
2018-12-24, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

všichni známe kapra. Někdo jí kapra jenom na vánoce, jiný nikdy a další třeba i několikrát do roka. Já bych si troufl odhadnout, že kapra jíme především na vánoce a v mnoha případech jej ani moc dobře neumíme připravit. Mě kapr, abych řekl pravdu, také moc nechutná, ale zaujal mne lingvisticky. Představte si, že je to ryba, jejíž jméno ctí poměrně dost světových jazyků. Je to často velmi podobné slovo, ač všechny ostatní ryby se pak už jmenují téměř v každé řeči úplně jinak. Angličtina má pro výraz kapr svoje slovo “Carp”. Takže když se přeřeknete u rybáře a řeknete dejte mi jednoho karpa místo kapra, nejspíš vám bude rozumět. Němci říkají “Der Karpfen”, Francouzi zase mají “carpe”, Italština je samozřejmě měkčí a melodická: carpa (kárpa), Španělština píše carpa stejně jako italština, ale výslovnost je kratší: karpa. Rusové to mají stejné jako my, jenže poslední písmenka mají opačně - nebo - že bychom to přehodili u nás? Každopádně - po rusky je to: “karp”. A na Slovensku se kapr řekne - kapor! Dokonce i švédština, kde jsou jména všech ryb pro nás téměř nevyslovitelná, tak kapr se řekne: Karp, případně Spegelkarp!
Tak až budete mít na stole toho svého, typicky štědrovečerně se tvářího kapra, vězte, že byť se této rybě v mnoha jazycích říká skoro stejně nebo velmi podobně, tak v tento sváteční den servíruje mnoho dalších národností často úplně něco jiného. Jiný kraj, jiný mrav! Já si tedy dnes večer usmažím štiku z jihočeských vod lehce posypanou českým kmínem a potom, jen tak k zakousnutí, kousek řízku s bramborovým salátem. A pak, samozřejmě: “vínečko bílé”, jihomoravské, asi nějaký veltlínek nebo ryzlink. Také si s celou rodinnou ochutnáme ovocný salát, co mě naučil dělat můj táta a pak ještě slupnu pár kousků cukroví. Ale to víte - i dnes - je třeba jíst s mírou. Konečně, tak to má přece být úplně ve všem! Co říkáte?

Přeji vám klidný Štědrý večer, dejte si třeba i “karpa” (podle jména Karpaty) a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English