VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Černá listina
2014-12-13, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nedávno jsem si zkoušel sepsat jídla, pokrmy a suroviny, které jsou - tak zvaně - na černé listině. Mají punc něčeho, co je zapovězeno nepsanými zákony nebo se to prostě nesluší! Důvodů je mnoho: Některé naše oblíbené potraviny třeba vznikají - úplně proti smyslu přírody. Honba za zvýšením produkce jídla nás mnohdy vede k násilným změnám v genetickém vývoji rostlin i zvířat. A to už se mi ani nechce mluvit o velkochovech skotu či drůbeže a jejich drastických porážkách. 

 

Byl by to asi hodně dlouhý seznam, neboli černá listina našich hříchů vůči přírodě, ale dám aspoň pár zajímavých příkladů:

 

Někdo odmítá jíst tučná husí játra (francouzsky - foie gras), protože vznikají tím, že kachny a husy jsou násilím překrmovány, aby tento jejich kulinářsky vyhledávaný orgán zbytněl a narostl v poměrně rychlém čase do nepřirozených rozměrů. Ovšem i kvality. Francouzi, gurmeti, přinávám se, že i já - tuto pochoutku přímo zbožňujeme! Další příklad - v Londýně je pár restaurací, které hrdě prohlašují, že nemají na jídelním lístku tuňáky. Snaží se tím upozornit třeba na situaci ve Středozemním moři, kde těchto krásných a chutných ryb dramaticky ubývá.

 

Pak je tu geneticky modifikovaná nebo upravovaná pšenice, kukuřice a spousta další zeleniny - která na naše stoly zcela evidentně nepatří.

 

Jenže vedle poměrně exotických tuňáků, kachních jater a rajčat vyhoněných práškama - co třeba kuřata? Je tato drůbež chována humánně? Jsou na tom kuřátka lépe než násilně krmené husy? Co třeba miliony kuřat, která nikdy ve svém krátkém životě neuvidí nic jiného než klec a umělou žárovku? Žije se jim lépe? Chutnají vůbec ještě jako kuře? Co krávy, které jsou celoživotně připoutány řetězem ke korytu a na vemenech jim jsou přisáty elektrické dojící mlékovody? Co ryby? Jejich vývoj je uměle regulován v obřích sádkách a velmi často dostávají ve své potravě dávky léčiv, aby v tom nepřirozeně velkém - uměle vytvořeném společenství - nezískaly hromadné choroby a mory?

 

My - jako obyvatelé naší planety a "páni tvorstva" samozřejmě musíme něco jíst. O tom žádná! Vzhledem k tomu, že prozatím stojíme pevně na vrcholu pomyslné potravní pyramidy, máme právo veta. Pojídáme, co se nám zlíbí. Ale kdo ví jak dlouho nám to vydrží? Karta se může kdykoli obrátit. Já bych proto doporučoval určitou - gastronomickou - skromnost a pokoru vůči naší planetě Zemi. Zatím je k nám štědrá, ale s jejími zásobami a přírodními zákony není radno příliš dlouho hazardovat.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English