VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Červ v třešni
2015-08-16, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

dneska jsem se při obědě podělil o svůj rukolový sálat s nějakým miniaturním hmyzem, který nemilosrdně ožral a okousal skoro všechny lístky mé oblíbené nahořklé zeleniny. Aby toho nebylo málo, ještě ta potvůrka vytvořila tisíce malých dírek na každém rukolovém lístku, který nezvládla kompletně sežrat. Pokud mě teď posloucháte vy co také máte zahrádku, kde se snažíte pěstovat vlastní zeleninu, tak určitě tušíte jak mi asi je!

 

Cloumá se mnou: Vztek, beznaděj, potupa a taky se zapřísahám, že už se na to příští rok vykašlu! Ale nakonec zvítězí moje zvědavost. Nevzdal jsem to a rozhodl se, že ty zbytky vynikající rukoly, co mi hmyz milostivě zanechal na zplundrovaném záhonu - nakonec sním. Musím přece ochutnat, co jsme vypěstoval! Umyl jsem a vyčistil zbylé ohlodané lístky, zakápl je olivovým olejem, nastrouhal trochu parmazánu a když jsem v kuchyni pak tiše přežvykoval, musel jsem uznat, že ta hmyzí gangster má dobrý vkus i apetit! Moje rukola byla skutečně perfektní! Vůbec mi nevadilo, že koušu do lístků, do kterých už někdo - tedy mě zcela neznámý hmyz - kousal s chutí přede mnou.

 

Vzpomněl jsme si, jak jsme jako kluci seděli na stromě v třešňovce, kam jsme šli jsme na "drbes" - tedy odrbat někomu stromy od třešní. A jak mě tehdy kamarád - vesnický zkušený kluk Fanda - učil jíst třešně i s červíkama. Jak mi ukázal, že když rozkousnete tu nejsladší srdcovku, jak se tam hýbe malý červíček který má skoro stejnou barvu jako vnitřek třešně, protože žije v ní, konzumuje ji, takže i on sám je tak trochu třešeň. Ničeho jsme nedbali a jedli vše co nám padlo pod ruku. Navíc - největší fajnšmekři moc dobře vědí, že ty nejsladší mívají skoro vždy červa. Důvod je nasnadě - zvířata nejsou pitomá - ona i ta nejjednodušší žebříčková nervová soustava moc dobře ví, který kousek je ve vaší zahrádce v nejlepším stádiu zralosti. Instinktivně a nemilosrdně se tito vegateriánští predátoři vrhají přímo a bez sentimentu na nejkvalitnější kousky!

 

Budiž nám útěchou alespoň to, že jsme dobří pěstitelé a že naše ovoce i zelenina jsou zdravé, v kondici a bez chemických postřiků - jinak by se jich totiž tihle malí neviditelní dravci ani nedotkli…

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English