VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Češi jedí lépe
2016-01-02, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

víte, říkat vám dnes, zrovna začátkem roku 2016 něco smysluplného, to je pro mne velká výzva, odpovědnost a také mám trochu strach, abyste mě znuděně nevypnuli. V minulých letech jsem vám v těchto dnech většinou radil, jak se máte co nejrychleji zbavit kocoviny, bolesti hlavy či žaludku.

 

Dnes se raději přidržím obvyklých pravidel a spolu s vámi budu trochu bilancovat nad zprávami ze světa gastronomie. Celková spotřeba potravin v Česku prý podle statistik lehce stoupá. Na každého z nás připadne asi 760 kg potravin ročně. Zaznamenána byla vyšší spotřeba rýže, luštěnin a jedlých olejů. Mně na tom všem tentokrát zajímají hlavně ty luštěniny, kterých údajně každý z nás zkonzumuje kolem 3 kilogramů. A z toho nejvíce hrachu, pak fazolí, a nakonec čočky.

 

A mě právě dnes, zajímá, jestli jste si nezapomněli připravit na Nový rok čočku, aby se vás podle lidových zvyků držely peníze? Věřím, že čočka vám přinese nejen finanční štěstí, ale že vám také bude chutnat. Všechny luštěniny jsou totiž, jak známo, vynikající součástí našeho jídelníčku. Také doufám, že jste si svou novoroční čočku správně připravili a nejste ještě dnes lehce nadmutí? Pro jistotu vám raději stručně připomenu, že jakékoli luštěniny je potřeba namočit nejméně na 12 hodin do vody, pak tuto vodu vylít - takže se zbavíte jistých toxických látek, které nedělají dobře našemu trávení. Když tuto první vodu slijete, vaříte svou čočku nebo fazoli ve vodě čerstvé. Luštěniny, ať už cizrna, soja, hrách, fazole či čočka vám při tomto správném zacházení odevzdají to nejlepší co v nich je. Tedy bílkoviny, vitamíny skupiny B a další důležité nerostné látky.

 

Takže věřím, že český národ podle statistik - jí - stále více luštěnin a že si je dokáže i chutně uvařit!

 

Ale znáte to, co se potichu říká o statistických údajích? Ať mi všichni, co je vytvářejí prominou - ale je to především "správný součet nesprávných čísel.." Tak se, milí posluchači, zase úplně ze všeho neděste…a hlavně v nadcházejícím roce … "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English