VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Česká červinka
2014-12-27, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

chodím se občas najíst do jedné restaurace poblíž mého bydliště. Podnik je v poměrně zapadlé a těžko dostupné ulici. Před lety mi jej doporučila sousedka režisérka Věra Chytilová. Pokud neznáte cestu, rozhodně nepřipadá v úvahu, že byste na tento podnik narazili jakožto náhodný návštěvník. Proto také musí tolik bojovat o své hosty, vytvářet si stabilní spokojenou klientelu. Jejich jedninou nadějí na přežití je, že budou vařit dobrou, cenově dostupnou kuchyni, která se zalíbí vkusu obyčejného strávníka i náročnější klientely. 

 

Nedávno mi vyprávěl vedoucí restaurace neobyčejný příběh jejich vlastní krávy, přesněji řečeno vlastního býka - značky Česká červinka. Jedná se o jedno z nejproslulejších starých českých krajových plemen, které je ovšem v posledních letech na vymření. Českou červinku vytlačily progresivnější zahraniční druhy. Mají více masa, rychleji přibývají na váze, nemusíte se o ně moc starat - takže zisk je zajištěn.

 

Jenže pak se najdou osvícení, kteří reinkarnují třeba Českou stračenu jako se to podařilo v restauraci Čestr a nebo vrůstem menší, ale kvalitní Českou červinku jak se to daří podniku Na krásné vyhlídce. Celý projekt je jednoduchý: Hospodský si býky předplatí na čtyři roky dopředu. Každý rok dostane jeden vykrmený kus z malého stáda na Kokořínsku. Tím má jistotu skvělého masa určeného pouze pro jeho podnik a zároveň má dobrý, až řekl bych vlastenecký pocit, že tím zachránil vymírající druh dobrého českého skotu.

 

Kruh se logicky uzavírá. Hospodský pomáhá farmáři, farmář se snaží, aby jeho produkty byly v co nejlepší kondici a zákazník dostává skvěle vypěstované suroviny s jasným životopisem. Všichni jsou spokojeni. Dej bůh, že dokonce i kravka, která žije v humánních podmínkách.

 

Je obdivuhodné, že restaurace, která není na hlavní třídě a musí vést každodenní boj o zákazníka se rozhodne dlouhodobě podpořit záchranu typického českého plemene. I když jde do rizika. Prostě mají nápady, kuráž a statečné srdce - a to vše k dobré gastronomii rozhodně patří!

 

Krásné vánoce - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English