VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Co na srdci to na jazyku
2016-05-14, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

v poslední době mne čas od času pálí nebo trochu bolí jazyk. Stalo se to někdy také vám? Já se snažím vyhýbat příliš teplým jídlům, horkým polévkám a vůbec nepiji čaj, aniž bych do něj nevhodil alespoň jednu kostku ledu. Dávám si pozor i na příliš studené nápoje, nesnáším namražené sklenice na pivo. 

 

Pokud mi v restauraci přinesou koktejl s ledem, lovím všechny kostky lžičkou zoufale ven. Ale ani to nepomáhá mému zmoženému jazyku, který čas od času signalizuje, že něco není v pořádku.

 

Že bych špatně jedl?.. to si nemyslím. Stravuji se docela promyšleně, spíše po menších porcích, několikrát denně a snažím se jíst jen kvalitní potraviny. Stejně mne pořád pálí a někdy i trochu bolí jazyk. Věřte mi, že s ním neprovádím žádné hlouposti. Málo solím, koření používám obezřetně, nejraději mám čerstvé bylinky a když už si dám třeba čili papričky, tak je předem osmahnu na olivovém oleji. Indickou kuchyni miluji, ale nikdy jsem si netroufl na proslulé - superpálivé - vindaloo, nebo jinou asijskou delikatesu, jež je označena na jídelním lístku více než dvěma čili-papričkami…

 

Myslím na svoje chuťové pohárky. Všichni jich máme na jazyku tisíce, ale každý z nás v trochu jiné koncentraci. Někdo je extrémně citlivý, vnímá palčivě, když je něco ostré, hořké nebo kyselé. Jiný člověk se v tom naopak vyžívá. Já tohle nemám, jen mne prostě občas bolí jazyk. Tak snad abych přestal tolik mluvit a nechal jej malinko odpočinout?  Nebo mám začít jíst jen dětské kašičky? a žvýkat medové plásty s propolisem? Nevím, nikdo mi zatím neporadil. 

 

Jen jsem si vzpomněl, že většina doktorů na světě chce, abyste na ně vyplázli jazyk. Je pro ně indikátorem vašeho stavu. No a pak se  také říká, že "…co na srdci to na jazyku". Jenže - mne srdce nebolí, ani mne nic netrápí. Tak budu raději méně mluvit, méně jíst a pak se uvidí…

Občas je prostě dobré si svůj jazyk vyčistit, uklidnit a nechat odpočinout. "Zlý jazykové" sice tvrdí, že to nepomůže, ale já pevně věřím, že trocha ústní hygieny nám nikdy nemůže uškodit.

 

Tak dobrou chuť - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English