VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Den české státnosti
2017-09-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

v tento sváteční den si od rána představuji, jaké to asi je s kvalitou jídla a pití a celkového občerstvení pro všechny lidi, kteří se dnes rozhodli osobně uctít svatého Václava na tradiční Národní svatováclavské pouti do Staré Boleslavi. Nemají náhodou hlad a žízeň? Spoléhají na to, že restauratéři i provozovatelé stánků s rychlým občerstvením se připravili na velký nápor vyhladovělých cestovatelů? A nebo si pro jistotu přichystali vlastní svačinu a termosku s čajem? A to nejen proto, aby ušetřili za často nehorázné sumy těžící s podobných akcí, průvodů, majálesů a festivalů. Ale třeba si mnoho poutníků udělalo vlastní svačinku podle svého gusta - chtějí mít kvalitu pod osobní kontrolou a nebo naopak tuší, že budou fronty, pivo teplé, párky vlažné a ceny přemrštěné!
Jelikož je dnes svátek - Den české státnosti, tak mně by se líbilo, kdyby někteří provozovatelé gastronomických zařízení byli kreativní. Líbilo by se mi, že salátek bude v barvách národní trikolóry (třeba červená mrkev, modrá švestka a bílý sýr nebo bílý vnitřek ředkvičky), vždyť je to tak jednoduché. A nebo, že budou podávat smaženici z václavek, nebo václavkové karbanátky s trochou kapusty. Vždyť tyto dny jsou ty pravé pro smaženici z oblíbené houby Václavky! To, že je s chutí sníme přece není žádná potupa pro Václavy? Když například křesťané přijímají boží krev a boží tělo - vyjadřují jednoznačný vztah a úctu ke svým ikonám!
Já se však chci držet pouze gastronomie, která může být velmi symbolická a velmi kreativní! A tak se znovu vracím k poutníkům, teď hlavně k těm, co si zapomněli svačinu doma - tak jim mohu jen přát, aby narazili na stánky s jednoduchým a kvalitním občerstvením. Myslím, že na tyto poutě nepatří krámky s hadříky, sukněmi ani zaručeně pravé kecky adidas, ani rolexy z kočičího zlata a vůbec nic, co nesouvisí s péčí o poutníky. Nevím, jaké jsou dnes na cestě pojízdné stánky, ale v Boleslavi a Brandýse znám také pár docela slušných restaurací. Podle všech hodnocení jsou veřejností oblíbené. Třeba se dnes pochlapí a nabídnou znaveným poutníkům nějaké zvýhodněné meníčko, specialitu připravenou pro tento sváteční den a nebo vymyslí něco jiného, co návštěvníky okouzlí, budou si to pamatovat, vyprávět a příští rok se zase vrátí zpátky už jako stálí - a hlavně spokojení zákazníci!

Hezký sváteční den a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English