VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Do plnejch!
2016-03-20, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera jsem si udělal k obědu 3 volská oka a k tomu zakousl chleba a sýr. Mám vejce moc rád a navíc si je kupuji od sousedky u nás v Podhoří, která má velký slepičí výběh na břehu Vltavy. Takže vejce jsou kvalitní, chutná, žluťoučká a svým způsobem, bych řekl, že dokonce i trochu bio!

Jenže já jsem teď na sebe naštvaný, protože jsem jich snědl zbytečně víc, než bylo třeba! Měl jsem si dát jen dvě vejce a za tři hodiny třeba něco jiného. Úplně jsem cítil - jak mi tiše a nenápadně - tloustne břicho, které se muselo roztáhnout, aby pojalo více hmoty než bylo nutné! A to jen díky velké chuti, také proto, že jsem měl velké oči a především nekontrolovatelný apetit. Hlad to už rozhodně nebyl!

 

Prostě jsem šel "Do plnejch!" Tenhle výraz jsme na vojně používali úplně v jiné situaci: Totiž když jsme dostali opušťák a hnali se hned do první hospody na rohu, abychom spláchli pachuť tehdejšího armádního života. Zalévali jsme pivem vzpomínky na buzeraci od majora Pohroužka a svědomitě jsme vyplachovali zelenou barvu ze svých mozků! Šli jsme "Do plnejch!" To znamenalo, že jsme měli druhý den pěknou kocovinu, bolela nás "i krev" a v peněžence jsme neměli ani na rohlík s máslem. Bylo to hrozné a zároveň krásné. Bylo to ale také pěkně nezdravé pro naše těla, což nám v té chvíli bylo samozřejmě úplně fuk! Dnes, po letech, jsem opět porušil pravidla a při obědě jsem šel - "Do plnej!" - ovšem pro změnu - s jídlem a nacpal si břicho k prsknutí.

 

Oba příklady "Do plnejch!" jsou úplně stejná hloupost. Ať už se přejíme nebo přepijeme! Jenomže my - coby obyčejní smrtelníci - ne vždy máme takový vnitřní morál, abychom racionálně zvládli všechny své slabosti. Prostě čas od času se v nás objeví zvíře, které - hnáno svými emocemi - sní a vypije vše, na co kápne. Tudy cesta ke zdravému životnímu stylu určitě nevede. Tyto úlety bychom si měli dopřávat pouze ve zcela výjimečných případech. A pak - ovšem učinit - velké gastronomické pokání...

 

Tak hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Váš Pavel Maurer

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English