VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Dominik Hašek
2015-08-29, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

dnešní moje glosa je určená vám všem co máte rádi hokej a legendárního brankáře Dominika Haška. Je i pro ty z vás, co po našem historickém vítězství v Naganu volali - Hašek na hrad!

 

Nejdříve se musím přiznat, že já se na hokej nedívám. Mě pouze zajímá, jak se hokejisté stravují? Poslední hokejový zápas, co jsem viděl v televizi bylo mistrovství světa v roce 1969. Byl to unikátní moment, protože jsme vyhráli nad neporazitelnou sovětskou sbornou v jediném týdnu - nejdříve 2:0 a pak 4:3. Bylo to něco jako, kdybychom zvítězili ve třetí světové válce! Pro náš národ to bylo zásadní morální vítězství, které novináři nazvali: "Hokejová pomsta za okupaci!"

 

Naše vítězné hokejové tažení v Naganu - o mnoho let později - jsem neviděl, ale vnímal jsem je. Takový sportovní arogant zase nejsem. Atmosféra mezi lidmi byla podobná té z konce 60. let. Především národní hrdost a radost! Mě ale tehdy už zajímalo hlavně jídlo. Když jsme měl nedávno unikátní příležitost povečeřet spolu asi s deseti dalšími váženými osobami s Dominikem Haškem, obával jsem se, že řeč bude hlavně o hokeji, takže se nebudu moc chytat. Omyl. Nejdříve mne totálně zaskočilo, že mne tahle superhvězda zná. Tedy ne mne, ale moji práci. Řekl mi, že jednou slyšel na tomto radiu moji glosu a že to, co jsem tvrdil o knedlících jej pobavilo. Neřekl, jestli se mu to líbilo nebo ne, jen že se bavil. A pak začal o jídle, což zase ohromě bavilo mne. Přiznal, že miluje knedlíky a guláš a čas od času si rád skočí na hamburgera. "To je zvyk z Ameriky", pravil bez jediného náznaku, že by mu to snad bylo líto. Byl nesmírně vtipný, upřímný a měl skvělý apetit!

 

Jsem přesvědčen, že během své ohromující kariéry Dominátora mohl ochutnat nevídané pokrmy a určitě mu byla často nabízena ta nejdražší a nejpodivnější jídla na světě. Jsem rád, že mu v jeho chuťové paměti zůstaly naše knedlo-zelo a gulášek! Můj syn tomu říká "vlastenecké jídlo". Když jsem se ptal - co si pod pojmem "vlastenecké jídlo" představuje, řekl bez dlouhého rozmýšlení, že je to: "Typické, hutné, české, pravé, kvalitní a my to máme všichni rádi!" Tak já myslím, že Dominik Hašek - hokejista století, který se navíc dvacet let stravoval na americkém kontinentu, je z hlediska gastronomie pořad docela dobrý vlastenec! A navíc mu chutnají stejná jídla jako 80 procentům naší populace. 

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English