VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Dravci a vinaři
2015-08-22, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

poslední vydatné deště hodně pomohly také vinařům. Jinými slovy - réva vinná - je již nyní lépe připravena na budoucí sklizeň. Konečně pominula ta strašlivá sucha. Bobulky hroznů se tetelí teplem, vlhkem, vyšší cukernatostí a dobrou kondicí.

 

Jenže je tu ještě spousta dalších - přirozených - nepřátel, kteří by si na tom dozrávajícím vinohradu moc rádi pochutnaly. Třeba divoká prasata jsou schopna sežrat nejen hrozen, ale když mají hlad, tak celý kmen! Pak je tu subtilnější, leč stejně nebezpečná zvěř: Třeba daňci, srnci a vůbec vysoká, co miluje ryzlink i frankovku! Ale to zdaleka nekončí, jsou tu také larvy, révokaz, chroustí ponravy, pak různé mšice, mšičky a další miniaturní tvorové, kteří si také chtějí trochu přihnout.

 

Velkým strašákem vinařů jsou nenasytná hejna špačků! Ti dokáží zlikvidovat celoroční úrodu během několika málo náletů. Pokud jste letos šli na Moravě kolem vinohradů, možná jste zaslechli pravidelné duté rány, podobající se výstřelu z brokovnice. Jsou to umělá zvuková děla, která mají plašit ptáky. Jenže ptáci si na pravidelný zvuk rychle zvykli a nedbají a žerou dál. A zoufalí vinaři hledají další obranu. 

 

Například chov dravých ptáků se v poslední době jeví jako zajímavá a přirozená forma boje proti špačkům. Jeden sokol nebo káně jsou schpeni znervóznit celé stohlavé hejno vinných zlodějů! Je to přirozená přírodní obrana, ale někteří svědci tvrdí, že když mají ptáci velký apetit, troufnou si v početné převaze zahnat i dravce do defenzívy.

 

Pravda je, že dravci se nemohou flákat, protože než zkonzumují jednu myš nebo špačka, tak ti ostatní mohou mezitím ožrat celý vinohrad!

 

Takže až si zase někdy nelijete sklenku vína, vzpomeňte, že kromě klasického procesu výroby, musela - réva vinná - vyrůst a přežít nejednu klimatickou pohromu či loupeživý nálet různých zvířátek, která si také někdy chtějí kousnout do něčeho chutného!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English