VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Dýško potlesk
2016-02-13, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nedávno jsem na tomto místě - hovořil o všeobecně oblíbeném tématu - totiž o spropitném. Pod dojmem mých slov, mi jeden posluchač napsal zajímavý osobní postřeh. Vzpomíná na zážitek z jistého řetězce francouzských restaurací s tradiční kuchyní. Vše tu sviští neuvěřitelným tempem a na stolech denně přistávají jednoduché, avšak delikatesní pokrmy. Zajímavé však je - jak to tu mají celkem vtipně zařízeno s dýškem? Platí se totiž - na stojáka - až když odcházíte - a to tak, že přímo na kase umístěné u východu z podniku. Když přidáte ke stanovené ceně nějaké to dýžko navíc, kasírující osoba tento fakt ohlásí hurónským zazvoněním na zvonec, který je umístěn hned vedle kasy - no a na toto zvonění ihned zareaguje veškerý personál z lokálu velmi hlasitým zvoláním "MERCI!". Ti, kteří stojí blíže k vám, vás ještě navíc odmění širokým úsměvem a úklonou! V takovém podniku člověk dává diškréci skutečně s chutí!

 

Při této historce si vzpomínám zase já, - že v Americe je zvykem - například v pojízdných automobilových-bistrech, že mají na zpětném zrcátku vyzývavě zavěšeny obrovské kbelíky z průhledného plastu na tzv. tipping. Většinou jsou tyto nádoby hutně napěchovány papírovými jednodolarovými bankovkami - a to vždy natolik zjevně, aby nás inspirovaly - také trochu přispět.

 

A pak ještě například - ten zvonící zvonec - tak ten dlouhodobě používá známý pražský Sushi bar, kde se na něj tradičně zvoní na rozloučenou, když návštěvníci opouštějí podnik. A je tu dokonce zvykem, že dámy obdrží při odchodu jednu krásnou rudou růži…

 

Vidíte sami, že geniální věci se skládají z úplných maličkostí, které nám nikdo nevymaže z mysli! Smutným paradoxem života je ovšem to, že i když nás někdo 100x potěší, ale pak udělá - jen jedinou malou chybu, tak my neodpouštíme! Zůstane v nás - pachuť zklamání a na vše dobré, co bylo minule vykonáno, my, ve své velkorysé nadutosti - bez uzardění - navždy zapomeneme. A to není spravedlivé. Jenže život k nám většinou - nebývá moc spravedlivý … a tak mu to hloupě pořád vracíme, kde se dá!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English