VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Dýško potlesk
2016-02-13, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nedávno jsem na tomto místě - hovořil o všeobecně oblíbeném tématu - totiž o spropitném. Pod dojmem mých slov, mi jeden posluchač napsal zajímavý osobní postřeh. Vzpomíná na zážitek z jistého řetězce francouzských restaurací s tradiční kuchyní. Vše tu sviští neuvěřitelným tempem a na stolech denně přistávají jednoduché, avšak delikatesní pokrmy. Zajímavé však je - jak to tu mají celkem vtipně zařízeno s dýškem? Platí se totiž - na stojáka - až když odcházíte - a to tak, že přímo na kase umístěné u východu z podniku. Když přidáte ke stanovené ceně nějaké to dýžko navíc, kasírující osoba tento fakt ohlásí hurónským zazvoněním na zvonec, který je umístěn hned vedle kasy - no a na toto zvonění ihned zareaguje veškerý personál z lokálu velmi hlasitým zvoláním "MERCI!". Ti, kteří stojí blíže k vám, vás ještě navíc odmění širokým úsměvem a úklonou! V takovém podniku člověk dává diškréci skutečně s chutí!

 

Při této historce si vzpomínám zase já, - že v Americe je zvykem - například v pojízdných automobilových-bistrech, že mají na zpětném zrcátku vyzývavě zavěšeny obrovské kbelíky z průhledného plastu na tzv. tipping. Většinou jsou tyto nádoby hutně napěchovány papírovými jednodolarovými bankovkami - a to vždy natolik zjevně, aby nás inspirovaly - také trochu přispět.

 

A pak ještě například - ten zvonící zvonec - tak ten dlouhodobě používá známý pražský Sushi bar, kde se na něj tradičně zvoní na rozloučenou, když návštěvníci opouštějí podnik. A je tu dokonce zvykem, že dámy obdrží při odchodu jednu krásnou rudou růži…

 

Vidíte sami, že geniální věci se skládají z úplných maličkostí, které nám nikdo nevymaže z mysli! Smutným paradoxem života je ovšem to, že i když nás někdo 100x potěší, ale pak udělá - jen jedinou malou chybu, tak my neodpouštíme! Zůstane v nás - pachuť zklamání a na vše dobré, co bylo minule vykonáno, my, ve své velkorysé nadutosti - bez uzardění - navždy zapomeneme. A to není spravedlivé. Jenže život k nám většinou - nebývá moc spravedlivý … a tak mu to hloupě pořád vracíme, kde se dá!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English