VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Falšování potravin
2015-04-25, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

vědomé falšování potravin je jev společensky nebezpečný a nepřijatelný! Nejedná se jen o útok na naši peněženku, o nekalou hospodářskou soutěž, ale především útok na to nejcennější co máme - na naše zdraví a náš život! 

 

Jistě máte všichni v živé paměti případy, kdy koňské maso bylo vydáváno za hovězí, kdy se do potravin používala posypová sůl určená k zimnímu ošetřování silnic - a nebo když byl pančován alkohol methanolem.

 

Jen tak pro vaši představu, řeknu vám kde se nejvíce podvádí. Třeba nastavení potraviny levnější složkou: Např. nedeklarované křehčení masa, ředění olivového oleje jinými oleji, přídavky drcených skořápek do kakaa.

 

Občas třeba výrobce jako náhodou - pozapomene upozornit, že použil vnitřnosti v masných výrobcích. Jiný zase nedovoleně aromatizuje víno nebo přibarvuje těstoviny a knedlíky - aby se nám více líbily. 

 

Častým prohřeškem je klamavé uvádění geografického původu nebo způsobu produkce: např. vydávání ryb produkovaných na farmách za divoké či vydávání dovozových vín za moravská.

 

Nejčastěji falšované komodity dle zjištění SZPI jsou například:

  • Víno – falšováno přidáním vody a barviv, dále je zjišťováno nadlimitní množství ethanolu z přidaného cukru;
  • Džem - nedodržení legislativně stanoveného obsahu ovoce;
  • Ryby – nedeklarovaný obsah přidané vody, přídavek polyfosfátů nebo kyseliny citrónové.

 

Jenže jak na tyhle kulišárny má přijít normální smrtelník? Těžko, většinou to sníme a pak je nám špatně a my nevím z čeho. Snad už se něco děje, i naši poslanci nedávno dostali obšírnou informaci jak s tímto zlem bojovat. Inspektoři testují tisíce vzorků potravin za všech možných komodit - ale jejich kapacita je pochopitelně omezená. A tak je to i na nás - občanech - bránit se. Já jsem sice nikdy ve škole ani v životě na nikoho nežaloval - ale v případě falšování potravin - velice rád udělám výjimku!

 

Tak nevím, co máte dnes na talíři, ale každopádně vám přeji dobrou chuť a snažte se "nejíst, nepít a když to půjde, ani nežít blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English