VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Faraon
2014-12-20, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

když se někoho zeptáte, co závidí egyptským faraonům?,.. každý se určitě zasní nad jejich neomezenou mocí. Vidí nebývalý luxus, zlato, spoustu manželek a konkubín, faraoni byli navíc oslavováni již za svého života jako bohové. Myslím, že jejich společenská pozice se nedá srovnat z ničím, z dnešního světa. Neměly sice mobily, tryskáče ani konta ve švýcarských bankách - ale měli takový vliv na vše kolem sebe, že se o tom dnes nikomu ani nesní.

 

Dá se jim závidět kde co. Třeba i to, že si již během svého života stavěli gigantické hrobky - tedy obří pyramidy a že každé jejich rozhodnutí bylo zvěčněno pomocí tajemných hieroglyfů. Jenže mne to jejich bohatství pořád nějak nevzrušuje. Mě nejvíc zajímá, kolik delikates a pochutin si s sebou vzali při své cestě na věčnost. Vybavuji si ladné amfóry s olivovým olejem, hrnce s medem, který se dá konzumovat, i když je starý 2000 let, sušené fíky a také další pochutiny, které se s naprostou samozřejmostí ukládaly do majestátných hrobek faraónů. 

 

Byly tam i hromady zlata, posmrtné masky vykládané drahokamy, byly tam faraonovy oblíbené zbraně, rituální předměty,.. ale hlavně - bylo tam jídlo. Staré, zpráchnivělé jídlo, které nezajímalo žádné vykradače hrobů, kteří se od nepaměti snažili dostat k tajemným pokladům. Pokud se do hrobky prokopali a přežili nástrahy pyramid, uloupili vše, co bylo cenné. Ale pro nás - gurmány - zbylo naštěstí to jídlo. Většinou už bohužel nepoživatelné, ale rozhodně pro nás mělo a má nesmírnou vypovídající hodnotu: Co chutnalo vládcům tehdejšího kulturního světa!

 

Mám pro vás zásadní otázku: Představte si, že jste faraon, pán obrovské říše - Horního i Dolního Egypta. No a já se vás ptám - co si s sebou vezmete na poslední cestu k jídlu? Pokud totiž věříte, jako Egypťané, že jídlo budete na této cestě určitě potřebovat, tak vaše rozhodnutí je velmi důležité.

 

Jenom si představte, že se dostanete do druhé fáze vaší existence, té nadpozemské a oni vám tam připraví třeba plíčky na smetaně nebo škubánky s mákem? A vy je nesnášíte celý život a teď to máte na talíři ještě po smrti…Tak raději volte správně jen to, co vám chutná!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English