VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Festivalová statistika
2015-05-30, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

jeden z našich prezidentů rád používal bonmot, že "statistika je jen přesný součet nepřesných čísel", ale já na ni docela dost věřím. Zvláště se mi líbí, když mi ta racionální čísla potvrzují, že jsem se nemýlil ve svých odhadech, emocích či představách.

 

Už několik let si dělám vlastní výzkum, jaký je věkový průměr lidí, kteří navštěvují festivaly jídla. Snažím se také spočítat, kolik je na našem miniaturním trhu těch - festivalů jídla, vína, piva, ale i festivalů cibule, nebo buřtů. Už i vegetariáni a konzumenti raw food mají své festivaly! Máme festivaly zahradního jídla, exotické kuchyně, také festivaly, kde pořád dokola vaří šefkuchaři na oblíbených cooking show. 

 

Tam už mnohdy ani nejde o to, co je v hrnci, jako spíš o to - jak je kuchař vtipný a zda má zkušené průpovídky mezi krájením česneku a mořským ďasem. 

 

No, a představte si, že jsem se za posledních devět let dotázal zhruba 8 000 náhodně vybraných hostů mého Prague Food Festivalu - proč jej navštěvují a kolik je jim let? A ta čísla jsou pro mne a myslím, že i pro všechny, koho zajímá gastronomie, velmi povzbudivá.  Největší skupinu festivalových jedlíků - skoro polovinu - tvoří věk 36-50 let. Ovšem hned druhou nejsilnější a nejrychleji se rozrůstající grupou jsou návštěvníci ve věku 18-25 let a v těsném závěsu za ní 26-35 let. Dohromady přes 40% mladých gastronautů! 

 

Lidé v tomto věku mají většinou hluboko do kapsy: Jsou buď ještě studenti, nebo teprve na začátku své kariéry, nebo založili rodinu a musí se skutečně vážně rozhodovat, zda si koupí myčku na nádobí, kočárek či nový svetr. Oni však investují peníze do zajímavého jídla a pití. A to mne okouzluje! 

 

Kolik se letos v naší zemi pořádá festivalů jídla a pití, to jsem se statisticky nedopočítal. Je jich fakt hodně! Důležité však je, aby byly dobré, zábavné a kvalitní. Když se totiž tito mladí návštěvníci zklamou, příště si místo vstupenky raději koupí novou žehličku - a moje optimistické statistické výzkumy jsou ty tam! 

 

Krásný festivalový víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English