VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: GM losos
2015-11-28, Text: Pavel Maurer

GM losos

Vážení gastronauti,

tak už tu máme nového "mutanta" na talíři! "Rychle rostoucí losos" se stal prvním geneticky vylepšeným živočichem, kterého ve Spojených státech - před několika dny - povolili jako potravinu. Dlouho očekávané rozhodnutí, které americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vydal, rozpoutalo spoustu zuřivých protestů některých aktivistických spolků.

 

Geneticky vylepšený losos se jmenuje „AquAdvantage“ a jeho příspěvek do přirozeného vývoje naší planety, spočívá v tom, že doroste do požadované velikosti nikoliv za 3 roky, ale už za 18 měsíců. Tento - výhodný losos - navíc spotřebuje menší množství krmiva a tak je po všech stránkách lacinější. Sláva.

 

Jenom pro vyjasnění situace - geneticky modifikovaný organismus znamená, že v jeho genetický materiál nebo DNA byly úmyslně změněny, a to způsobem, kterého se nedosáhne přirozenou rekombinací. V současnosti jsou genetické modifikace předmětem mnoha diskuzí.

 

Pro vaši informaci - první geneticky modifikovanou plodinou, kterou bylo asi před deseti lety v České republice povoleno komerčně pěstovat, se stala kukuřice. Do této odrůdy byl vložen gen, který je jedovatý pro určité druhy hmyzu - takže kukuřice je v odolnější, roste rychleji, plodí více a svým způsobem vlastně umí všechno mnohem lépe než to naplánoval ten pošetilý Bůh. Konečně, přece po něm nemůžeme chtít, aby za pouhých 7 dnů tvoření našeho světa uhlídal každý detail? 

 

Vraťme se však k rybám. Odpůrci geneticky vylepšených lososů se obávají, že ryby uprchnou z farem a pozmění fungování okolních ekosystémů. Rovněž kritizují, že maso těchto lososů nebude označeno jako geneticky modifikované.

 

A já se musím také ptát - jak to všechno pomůže nám - lidem? Krmíme se upravenými potravinami nebo jíme modifikované rostliny a za chvíli i živočichy, kteří byly nějakým způsobem upraveni či zmutováni. Nebudeme i my za padesát let nějací mutanti? Rychle vyrosteme, budeme úžasně odolní proti nemocem, ale třeba budeme mít místo jedné ruky - kopýtko nebo šavli jako slavný filmový X-men! Který vědec mi to vyvrátí? Při krmení pokusných myší geneticky upravenou kukuřicí se při jednom výzkumu zvýšila jejich úmrtnost. Rychleji vyrostly a rychleji také chcíply. Takhle já si budoucnost svých dětí, vnuků a pravnuků rozhodně nepředstavuji!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Váš Pavel Maurer

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English