VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Grundle
2016-02-14, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

jeden mladík se mne onehdy zeptal, jestli vím, co to jsou - grundle? Já nejsem žádný velký rybář, ale tohle náhodou vím. 

Moje sousedky z Podhoří, což je část Prahy, začínající u nejzazšího konce Zoologické zahrady v Troji, tak ony bydlí přímo u Vltavy. Ty o grundlích vědí leccos! Ony vůbec o vodě vědí hodně! Většina z nich měla při pražských povodních řeku nastěhovanou v ložnicích i v prvním patře svého domu! Ale vraťme k těm malým rybičkám - grundlím. Na ty se tady v Podhoří běžně chodilo s cedníkem nebo nějakou síťkou. Stačilo jen párkrát hrábnout do Vltavy, pak malinký rybí potěr jen trochu obalit do mouky, vajec, popepřit a hodit na pánev. Když nebyla mouka, tak rybí plůdky skončily naprudko přímo v oleji! V Bulharsku jsme tomuhle předkrmovému jídlu říkaly - "chrastavičky", protože se samozřejmě konzumují i s hlavou, miniauturními ploutvičkami, prostě komplet - a přitom pěkně křupají v puse. Dnes narazíte na grundle jen výjimečně v některých restauracích poblíž vody a nebo v podnicích, které se pyšní orientací na sladkovodní ryby.

 

Já na grundle a mlíčí chodil s kamarády už v osmdesátých letech do hospůdky na nádherném ostrově Kampa. Ten dům i hospoda tu stále stojí, dokonce se v něm natáčel slavný film o pražských vodnících: "Jak utopit doktora Mráčka?". Stavení u vody dodnes patří Českému Rybářskému svazu. Ovšem současné menu se dosti změnilo.

 

Jídelní lístek tu - pro mne bohužel - vypadá příliš podbízivě vůči turistické klientele: tuňák, pražma, marinový losos, burgundští šneci, žabí stehýnka, pak se tu naštěstí objevuje: Kapr, candát a sumec na několik způsobů…. ale grundle a mlíčí - ani omylem!

 

Nejspíš to personál nechce překládat do čínštiny, korejštiny či ruštiny. A… to je velká škoda! Grundle - jsou totiž skutečná domácí delikatesa, a podle mne ji nenahradí žádný losos ani treska ani žádný mořský vlk.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English