VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Hamburger
2014-12-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

když se kdokoli na celém světě snaží nějak kulinářsky charakterizovat Severní Ameriku, většinou to končí u hamburgerů. Američané jsou pro nás osoby vůbec nechápající krásy a tajemství vynikajících jídel - jsou to - "žrouti hamburgerů" neboli "hambáčů!" A vidíte - obyvatelé země s nejsilnější a nejvyspělejší ekonomikou na světě hodnotí sami sebe úplně jinak. Dokonce bych řekl, že je uráží, když jim někdo zvenčí vnucuje hamburgery jako typickou národní specialitu.

 

Oni sami sebe identifikují jako "milovníky baseballu, hot-dogů a jablečných koláčů zvaných apple-pie." Takhle se vidí Američané svýma očima: "basball-hot dog - apple pie". pro srovnání - o Češích se tvrdí, že jsme knedlíkáři, o Italech, že jsou makaróni a Francouzi - žabožrouti! Nikdo z toho asi není moc nadšen, ale na každém šprochu - pravdy trochu! 

 

Na obranu USA chci poznamenat, že jsem snad nikde na světě, kromě Londýna neviděl tolik rozličných a skvělých kuchyní jako třeba v New Yorku. Je to bezkonkurenční multikulturní kotel plný kuchyní z celé naší planety. Větší pestrost byste těžko jinde hledali. Skoro všechny národy světa emigrovaly v určité době do Ameriky. A všichni si s sebou přivezli něco, co jim doma chutnalo a to si zachovali v původní podobě nebo tím obohatili americkou kuchyni. Takže v této zemi můžete okusit prakticky cokoli. 

 

Jen pro pořádek - jméno hamburger - vzniklo podle německého přístavního města Hamburg. Odtud totiž lodě začaly přivážet do Ameriky mleté osolené hovězí maso - oblíbené u námořníků. Postupem času se tenhle karbanátek dával mezi tousty a chleby, až někdo vymyslel kulatou bulku, která budoucímu hamburgeru nejvíce seděla. Stačilo pak už jen vylepšovat okurčičkou, cibulí, rajčaty či kečupem. To sami znáte.

 

Já bych chtěl zdůraznit, že když vám dnes někdo zkušeně připraví hamburger z kvalitního hovězího, jehněčího nebo třeba i kančího masa, obloží zeleninkou a přikryje kvalitním pečivem - máte jídlo jedna báseň! V Praze i v mnoha dalších městech naší země můžeme narazit na tento - zprofanovaný symbol Ameriky - produkovaný v malých hospůdkách ve vysoké kvalitě! Stačí jen - si ten pravý burger najít, ochutnat a dát o tom hlášku ostatním gastronautům!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English