VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Hlad
2016-05-01, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

celý vývoj lidstva je vlastně spojen s jídlem. Lidé začali přemýšlet, rozvíjet řemesla, objevovat a vynalézat především z hladu a také proto, aby jejich jídlo a pití bylo lepší, chutnější a kvalitnější.

 

Možná vám připadá, že nesděluji nic nového pod sluncem, ale mě to v naší civilizovaném době XXI. století vede k malému zamyšlení. Představuji si jak pračlověk v Době Kamenné vybral toho nejschopnějšího a nejspolehlivějšího Neandertálce, aby se staral o oheň. Protože, když v jeskyni vyhasl oheň, byla to docela velká katastrofa. Oheň dával teplo, opékaly se na něm mamutí steaky, ohněm se plašila divoká zvěř, dával světlo a pocit bezpečí. Již tehdy museli naši předkové vymýšlet jak oheň nejen udržet, ale také rozdělat. Stejně tak to bylo s nářadím, loveckými zbraněmi, noži, oštěpy, s nádobami na vodu a na jídlo. Vše směřovalo k nejzákladnější lidské potřebě - najíst se a přežít.

 

Čím to naši předkové lépe vymysleli, tím se jím snadněji žilo. Když se podíváte na jakékoli příběhy z pravěku, středověku, ale třeba i první nebo druhé světové války - hlad a hon za jídlem jsou všudypřítomným leitmotivem. 

 

Jednou jsem někde četl, že vývoj lidstva nejvíce ovlivňovaly války a venerické choroby. Já si to ale vůbec nemyslím. Války se od nepaměti vedly kvůli tomu, že někdo chtěl mít - víc než ten druhý. A to je zase jen o jídle, pití a blahobytu.

 

My dnes máme v podstatě všechno. Rohlík si můžeme objednat po internetu až domů a když chceme pít, stačí otočit kohoutkem. Když chceme teplo, zmáčkneme nějaký knoflík a máme oheň, klimatizaci i světlo. Když máme na něco chuť je pořád někde otevřeno a hory jídla jsou neustále k mání. Je to pochopitelně velmi milé a pohodlné. Jen mě napadá, že když člověk v minulosti dostal hlad, musel bojovat, přemýšlet, vynalézat a hodně se snažit - jinak umřel. Prostě jeho mozek pracoval naplno a fyzická kondice byla základem k přežití. My máme všechno!… tak hlavně abychom se nepřestali vyvíjet a neusnuli na vavřínech!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English