VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Hlad
2017-05-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

v minulého století na Ukrajině, v zimě, v lese, se rozhodl malý chlapec s bratrem zabít svoji nejoblíbenější kočku. On i celá rodina totiž umírají hladem a nic jiného doma už nezbylo. Nakonec se však z chlapce - lovce - stává kořist. Během lovu na kočku je on sám uloven svým sousedem, který má nejspíš ještě větší hlad a tak se nakonec v té strašlivé situaci dopustí kanibalismu. “Zatímco vy dva s bratrem jste lovili kočku, někdo lovil vás”, pravila beznadějně jejich matka tušíc, že nejspíš ona a zbylý syn v příštích dnech bez jídla už stejně déle nevydrží.

Hlad je strašlivá věc - nám Evropanům - díky Bohu - dnes dosti vzdálená. Žijeme v nadbytku, plýtváme, vyhazujeme, mrháme penězi na nákupy zbytečných potravin, přičemž téměř půlka naší planety má stále hlad.

Moje kamarádka mi vyprávěla o svém tátovi, který přežil koncentrák. Když se vrátil po válce domů, vážil ve svých třiceti letech neuvěřitelných 36 kilo a stále žil. Uměl skvěle česky i německy, přežil nejstrašnější pochody smrti a nikdy pak už o svých zážitcích nemluvil. Bůh mu nakonec věnoval více než devadesát let života. Skoro si myslím, že když někdo tohle všechno trápení přežil a jeho tělo dokázalo vydržet ztrátu téměř dvou třetin celkové váhy, pak už musí vydržet úplně všechno. Jedna věc však byla v jejich rodině navždy jasná - nebude se plýtvat jídlem. Nikdy se nic nevyhodí, pokud to nebude úplně nepoužitelné a zkažené. Často na toho muže myslím, když míjím přeplněné popelnice, nesmyslně přecpané regály supermarketů a taky, když u nás doma necháme omylem ztvrdnout chleba a nebo, když v lednici přehlédneme nějaký kus sýra a už se to nedá sníst. 

Nechci mentorovat. Spíše myslím na to, aby nás nepostihla žádná pohroma, válka, živelná katastrofa, epidemie a nedostatek. Když rozlobení zemědělci vylévají mléko do pole, aby udrželi ceny a nebo stávkují a nahází do moře celou úrodu rajčat - to není zdravá společnost. To je pro mne narušení rovnováhy, kterou by měli udržovat ti, co jsou u moci a které si my volíme. Francois Villon napsal: “Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad!” …Tohle všechno bychom - alespoň v Evropě - měli mít hravě pod kontrolou. A pokud ne, je tady určitě něco v nepořádku!  

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English