VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Holič - Chef
2017-05-13, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nejsem nějak náročný, co se týká ostříhání mé hlavy. Moje požadavky na lazebníky se prakticky nezměnily od dob, kdy jsem chodil s papírovou modrou tříkorunou a žádal jsem projet hlavu na krátko.

Posledních 7 let chodím ke stejnému holiči-kadeřníkovi, který se mnou moc nediskutuje a většinou mě ostříhá velmi podobně, jak to má na hlavě on sám. A to se mi docela líbí, protože jemu to sluší a já se nemusím pouštět na tenký led, abych mu popisoval, jak vlastně chci být ostříhán?

Takto mi vše připadá jednoduché a jsem spokojený. Stejné je to v restauracích! Mnoho zákazníků nechce moc dlouho hloubat nad objemným jídelním lístkem. Často se jim velmi těžko vymýšlí, co si mají dát a jsou zmateni neznámými pokrmy. Úplně je pak vyhodí z konceptu cizokrajné názvy jako tapiokový puding, jeruzalémské artyčoky nebo třeba flank steak s madeirovým demi-glazé. Pro lidi z oboru - v podstatě běžná terminologie, pro lidi normální - totální bludiště a zmatek!

Jednu z nejmilejších vzpomínek na toto téma mám z malé rodinné italské tratorie z oblasti Piemontu. Tam prakticky ani nemají žádný jídelní lístek, jak jsme zvyklí z běžných restaurací. Přijde číšník, většinou člen rodiny, a odrecituje vám si 3 předkrmy a tři hlavní jídla (rybu, maso a něco vegetariánského) a pak jeden, dva dezerty. Věřte, že si vždy vyberete a nebudete litovat. Skoro se u nich - ve slunné Itálii - pak cítím stejně v pohodě jako u nás v Holešovicích, kde to dilema za mne rozhodne odborník na vlasy, stejně jako v této hospůdce - odborník na jídlo. Uvaří to, co je právě na trhu, co souvisí s počasím a také s danou lokalitou. Jaképak dlouhé vymýšlení: Zadní sestřih “na havla” a k tomu šafránové rizoto a kapka domácího vína …bez etikety. 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English