VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Hoňte knedlíky, ne prachy!
2013-03-16, Text: Pavel Maurer
Největším nešvarem, ale současně oblíbeným artiklem restauratérů je takzvaný business lunch. Česky řečeno „obchodní oběd“.
 
Co to vlastně je? Určitě se při něm domlouvají kšefty. Většinou moc nezáleží na tom, co jíme – hlavně to musí být hodně nóbl a drahé, aby se při obědě udělal dobrý business.
 
Někdy je to jenom taková rychlovka: potřebujeme s někým mluvit, a abychom jej přinutili věnovat našim zájmům jeho drahocenný čas, tak ho malinko uplatíme kvalitním obědem. Mezi sousty z něj pak vytahujeme důležité informace.
 
Dotyčný nám svá tajemství nechce vyloženě prodávat, protože je celkem charakterní, a tak s námi jde na obchodní oběd v úředních hodinách. Jíst se musí, a tudíž kdejaký státní nebo firemní úředník rád vymění slaboduchou závodku za oběd za tisícovku. Zdarma se napapá a odměnou platícímu svěří pár informací, které jsou pro jeho obchod těžce dostupné.
 
Že si během business lunche trochu zaděláváme na žaludeční vředy? Určitě. Přemýšlíme totiž o něčem úplně jiném než o tom, co máme na talíři! Honíme prachy a ne knedlíky.
 
Já tedy business lunch moc nemusím, i když přiznávám, že jej také občas absolvuji. Snažím se, abychom tu pracovní část měli rychle za sebou hned při aperitivu. Nebo to nechám až na dezert. Hlavní jídlo narušovat obchodem – to nesnáším!
 
Mám pro vás jako obvykle pár drobných rad.
 
Business lunch organizujte vždy jen v pracovní době. Pokud jste jej vyvolali vy, přijďte určitě včas. Zvažte, jaký podnik vyberete, podle tématu hovoru: zda hodně „za větrem“, nebo abyste schválně byli všem na očích?

Vypněte si mobil nebo ho naopak pořád zvedejte, pokud chcete vypadat jako důležitý a nepostradatelný pitomec, který se nedokáže ani v klidu najíst.

Zvolte podnik, který není příliš laciný, abyste neurazili hosta, ale zase ne moc okázalý – mohl by si o vás myslet, že si žijete nad poměry.

Když všechno jídlo nedojíte, právě business lunch určitě není nejvhodnější příležitostí, abyste si nechali zabalit zbytky pro psa. A nakonec: když nebudete moci najít termín s někým důležitým na business lunch, pozvěte jej prostě na pracovní snídani.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English