VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: I britský princ obdělává svou zahrádku. A vy?
2014-01-04, Text: Pavel Maurer
Pravděpodobně mnozí z vás nemají rádi významného člena britské královské rodiny prince Charlese. A to už jen proto, že neměl příliš vyrovnané manželství s populární princeznou Dianou. Já ho mám však rád, a to především kvůli jeho vztahu k přírodě.

Když trochu pozorněji sledujete, čemu Jeho královská Výsost věnuje pozornost, o čem přednáší a dokonce osobně píše, je jasné, že udržitelný rozvoj naší planety jej trápí mnohem víc než některé oficiální diplomatické mise nebo slavnostní otevírací ceremoniál dostihové sezóny v Ascotu.

Před časem jsem hovořil s mužem, který osm let pracoval jako kuchař a gastronomický poradce Jeho královské Výsosti. Samozřejmě jsem hned vyzvídal, co měl princ Charles rád k jídlu. Věřte nevěřte, ale posledních 30 let věnoval hodně svého velmi omezeného času pěstování ovoce a zeleniny na královské zahrádce. Co se jídla týká, je poměrně střídmý a nejvíce ze všeho miluje pokrmy ze surovin, které si vlastnoručně vypěstoval.

Na veřejném fóru se pak snaží ovlivňovat globální ekonomiku. „Náš svět už není o volbě mezi vyděláváním peněz a děláním takzvaných správných věcí,“ apeluje princ. „Je nezbytně nutné, abychom identifikovali a změnili byznys, který sice vydělává, produkuje, ale z dlouhodobého hlediska ničí naši zemi!“

V projevech využívá světového věhlasu a moci, aby pomáhal hledat hluboké porozumění mezi potravinami, energií, vodou a ekonomickou bezpečností.

Máme za sebou Vánoce a silvestr. Média nás nakrmila mnoha poetickými pohádkami, viděli a slyšeli jsme v akci spoustu princezniček, králů a císařů. Jenže princ Charles není z pohádky. Je opravdový a věci kolem zdravého vývoje naší planety mu leží na srdci. Dobře ví, že nám nepomůžou žádné čáry ani pohádky.

Princové, politici a vládci našeho světa mají velkou moc změnit jej k lepšímu. Ale trochu malé moci máme ve svých rukou i my. Můžeme přispět svým chováním, osobní odpovědností a šetrným vztahem ke svému okolí.

Vážení posluchači, pokud vlastníte třeba i vy svoji zahrádku a dobře se o ni staráte, nemáte se vůbec za co stydět. Vždyť svůj skleník a zahradu vlastnoručně obdělává i princ Charles z nejmocnější monarchie na světě. 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English