VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jak utopit Dr. Mráčka
2017-05-14, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

pamatujete si na slavnou českou komedii “Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách?”. Já myslím, že naše televize ji od roku 1975 opakovala nejméně padesátkrát. Libuše Šafránková, Vladimír Menšík, Jaromír Hanzlík, Miloš Kopecký, František Filipovský či Stella Zázvorková - naše herecké hvězdy zpodobnily nezapomenutelný příběh, jehož zápletkou je starý vlhký dům na břehu Vltavy, v němž žije posledních sedm vodníků. A o ten dům mi právě jde, protože jsem šel nedávno kolem něj - a padl na mne velký smutek. Tenhle filmový dům totiž skutečně existuje na ostrově Kampa a mně mrzí, že již poněkolikáté zavřeli jeho bývalou romantickou Rybí restauraci. A to mi nejde do hlavy. Je to krásné a lukrativní místo, smažili a pekli tam sumce, štiky, ale i grundle či mlíčí. Mohli jste sedět na břehu řeky dívat se na Národní divadlo, Střelecký ostrov nebo na Sovovy mlýny a užívat si klidu. Jenže tady se z nějakého prapodivného důvodu - gastronomii nikdy dlouho nedaří. Jako by jej ti filmoví vodníci zakleli. Jen na chvilku vám připomenu, že hlavním důvodem, proč chtěli vodníci - v té slavné komedii - utopit dr. Mráčka - byl právě tento dům. Rodině hlavního vodníka Wassermanna a jeho sloužícím vodníkům totiž úřady přidělili nový byt I. kategorie s ústředním topením a v dobré vůli se rozhodli jejich dosavadní dům u vody zbourat. No a to se vodníkům nelíbí, brání své vlhké teritorium u vody, které jim vyhovuje víc než suchý panelák. Dr. Mráček je pro vodíky symbolem jejich zániku a tak jdou po něm. No a jak to souvisí s tím, že je restaurace v tomto skutečném domě zase zavřená? To nevím, každopádně, když jsem šel nedávno kolem, bylo na zatlučených dveřích natištěno: Z technických důvodů - zavřeno. Děkujeme za pochopení. A pod tímto oficiálním stanoviskem jakýsi vtipálek připsal tužkou - Demolice! Vykřičník. Podepsán Dr. Mráček.

Tak snad to nebude tak zlé a Rybářský klub i tato romantická restaurace se zase nějak vzpamatují a navzdory slavné filmová komedii o nekompromisním bytovém referentovi Dr. Mráčkovi a neslavném konci vodníků v naší zemi - tak nakonec tento skvěle lokalizovaný podnik jistě zase někdo oživí jako vynikající rybí pražskou restauraci na Kampě.  

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English