VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jamie USA
2017-02-05, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

největší kuchařská celebrita na světě - Jamie Oliver stále třímá prapor tzv. "potravinová revoluce" bojující za zlepšení školního stravování pro děti! V několika státech Severní Ameriky školní úřady již definitivně zakázaly některé - nejnezdravější „pochoutky“. Tohle se odehrálo asi před 7 lety po odvysílání slavného Oliverova tažení proti obezitě a nekvalitním jídle ve školách.

 

Třeba v Los Angeles školní úřad zakázal podávání některých velmi populárních, avšak extrémně nezdravých pokrmů: např. slazeného a ochuceného mléka, které obsahuje velké a zbytečné množství cukru a řadu umělých přísad! Dále se na černou listinu dostaly chicken nuggets (smažené obalované kuřecí kousky vyrobené z jemně sekaného masa z kuřecích prsou) a také „corn dogs“ (hot dog na špejli obalený v těstíčku a usmažený v oleji, podávaný s hořčicí nebo kečupem. 

 

I v naší zemi se trochu pohnuly ledy a přes jistý odpor a slabou argumentaci majitelů kantýn či potravinových automatů se ze státních základních škol pomalu vytrácejí. Je dobré, že také u nás vzniká spousta iniciativ, které nabízejí informace a vzdělání - co je pro naše tělo správně a co jen šidítko pro pusu! Ovšem, hlavně se nenechat ukolébat - boj s nezdravými pamlsky stále trvá. 

 

Když jdete v Americe do kina, nabídnou vám litrový papírový kýbl a můžete si natočit kolikrát chcete asi 15 druhů nápojů. Třeba kola může být vanilková, skořicová, třešňová, mátová, broskvová, ..už si ani všechny nepamatuji. Úplně se mi točí hlava z pomyšlení z čeho ty příchutě asi vznikly? Kolik obsahují umělých barviv a různých konzervantů? Víta jak vypadá typický návštěvník amerického kina? V jedné ruce třímá kontejner plný oblíbeného pop-cornu nebo nějakých příšerných obložených smaženin a druhou rukou si vlastnoručně čepuje z bezedného automatu jeden z 15 nabízených sladko-nápojů. Ti náročnější si ještě přidají ledové kostky, aby měl jejich žaludek trochu víc práce a pak mačkají tlačítko s nápojem tak dlouho a nesmlouvavě, dokud není jejich litrový kanystr po okraj plný. No a pak s tohle s tímhle omamným nákladem - úplně pomatených kalorií - dobalancují do kinosálu nebo na basebalové utkání a vesele žvýkají, chrastí, drobí a odhazují kolem sebe použité obaly. A ji si v duchu tiše opakuji spolu s Jamie Oliverem a Karlem Hynkem Máchou: "Dalekáť cesta má, marné volání!"

 

Tak, ať jsme v nadcházejícím roce alespoň trochu šetrnější a přitom "nejíme, nepijeme a když to půjde - ani nežijeme blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English