VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Japonská rouška
2017-12-09, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

včera při obědě mě můj spolustolovník poprskal! Prsknul na mne část svých slin a svého jídla - samozřejmě nerad, ale věřte, že to bylo odporné! Už ani nevím, jestli jeho prsknutí vzniklo proto, že se zrovna zasmál nějakému mému vtipu nebo, že se zakuckal, a nebo, že je to prostě jeho slabá stránka občas si trochu prsknout. Já se na něj vlastně vůbec nemohu zlobit, ale, abych řekl pravdu, tak už s ním příště nechci stolovat a pokud to bude nezbytně nutné, pak se budu mít rozhodně víc na pozoru.
Já sice nevím jak tomu zabránit, ale rozhodně se domnívám, že když má někdo sklon k prskání při jídle, určitě by si měl stanovit nějaká vnitřní bezpečnostní pravidla. Třeba, že nebude nikdy mluvit s plnou pusou, že vlastně vůbec - bude mluvit co nejméně a taky, že si bude do úst dávat spíše menší než větší porce. Připínat si na obličej takový ten plastový kryt, co používají dentisté v zubních ordinacích - to asi při jídel nepůjde. Ani rouška nejspíš nebude to pravé? I když mě tak napadá, že ženy, co nosí v islámském světě burku nebo nikáb, tak ty dokáží zkušeně vkládat jídlo do pusy, aniž by nějakým prskáním ohrozily protisedící. Stejně tak Japonci - světoví vynálezci různých roušek přes ústa i nos. Ovšem tam jsou důvody spíše infekční. Japonci a vůbec další obyvatelé hodně lidnatých destinací se naučili chránit své okolí před kapénkovou nákazou. Japonci nosí obličejové roušky, i když mají jen malou rýmu, aby nenakazili své okolí. Vědí, že když někdo onemocní, musí jej další zastoupit v práci a zatíží se tím celá země. Obličejové roušky nemají kvůli smogu, jak se občas někdo mylně domnívá, ale kvůli bacilům a prskání.
Jak konzumují své sushi s rouškou, to tedy nevím, ale určitě v ní žádnou díru nemají. Naproti tomu - islámské ženy - to mají lepší, nenápadně pozvednou své zahalení, vloží jídlo do úst a nikdo z nich neviděl ani kousek rtíku.
Vraťme se ale k prskání. Rouška to neřeší. Řešením je sebekontrola a správné chování u stolu. Nemít plnou pusu a nesnažit se při jídle moc smát nebo mluvit. Pokud tohle všechno dodržíte a stejně se vám takový trapas nedopatřením přihodí, rozhodně bych nedoporučoval začít utírat poprskaného kapesníkem nebo se mu nějak omlouvat. S anglickým klidem bych dělal, že se nic nestalo, užíval si svůj talíř a už ani jednou neprsk!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English