VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jazyk
2015-09-26, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

často přemýšlím svém jazyku. Někdy mě ukrutně pálí, když ráno spěchám do práce a usrknu si moc horký čaj. Už jsem se poučil a dávám si do něj raději led. Taky se do jazyku občas kousnu. Co vy? Stává se vám, že jíte a přitom třeba chcete něco říci, nebo děláte něco jiného a tak se vám vaše pusa pomstí, že se pořádně nesoustředíte a kousnete se do jazyka nebo do tváře zevnitř. To je vždycky k vzteku! Ale zaslouženě!

 

Asi bychom se měli víc soustředit na jednu věc. Když jím tak jím a když chci něco říci, tak bych měl mít prázdnou pusu. Podle bontónu můžeme klidně konverzovat při jídle, to není na  škodu, zvláště pak v restauraci, když je nás více pohromadě. Rozhodně by však náš protějšek neměl přitom vidět kousky bůčku v naší puse. To je dost odporné! Konverzace je určitě lepší než zhltnout bez řečí vše na talíři! Čas je při jídle velmi důležitý faktor. Není třeba moc pospíchat. Ani při vaření ani při konzumaci.

 

Ale zpátky k jazyku! Někdy mi připadá, že mi jej někdo ostrouhal, nebo se mi nemůže vejít do pusy, nebo je slaný, taky občas bývá líný, každopádně je to jeden z našich nejcitlivějších orgánů, a tak bychom si jej měli hýčkat. On se nám pak odvděčí třeba tím, že špičkou svého jazyka poznáme, jestli jídlo je vynikající a nebo nás bude varovat - ať se takové gastronomické hrůzy nedotkneme ani z hladu! Jazyk nás také včas upozorní, zda pokrm nebo nápoj jsou příliš horké nebo studené. Bere na sebe zodpovědnost a riziko než to všechno pustíme do svého těla a totálně si zrujnujeme žaludek.

 

Řekl bych, že náš jazyk je dost velký pracant. Když mluvíme, což děláme prakticky pořád - mlátí sebou na všechny strany a když jíme tak zase musí přehazovat a všelijak posunovat jídlo v naší puse. Moc si neodpočine. Buďme k němu tedy milosrdní: Zásobujme jej pokud možno samými dobrotami a omývejme jej vynikajícími nápoji. Čím budou nápoje lépe vybrány a vhodně spárovány, aby se k jídlu dobře hodily, tím bude náš jazyk spokojenější a citlivější na nejrůznější nuance. No a pak dejte našemu jazyku také někdy trochu pauzu.  Bude se mu to určitě líbit!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English