VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Je to opravdové?
2015-05-09, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

už několik dnů mám na svém psacím stole přímo před očima papírovou krabici od snídaňových lupínků. Pořád zírám na hlavní text přes celou přední stranu: "Ovesné lupínky - skutečně - celozrnné." Pak je tam ještě někde dále napsáno, že jsou v nich vitamíny B, kyselina listová a že jsou bez přidaného tuku. Na druhé straně obalu je dokonce vyobrazena nějaká inženýrka, která hlásí, že propůjčila svou tvář výrobku, protože splňuje zásady racionální výživy. Musím přiznat, že lupínky byly moc dobré. Vše se zdá býti perfektně pod kontrolou. Jenže mě na tom všem děsí ten nápis - skutečně celozrnné. Že by mohly být ty lupínky také - neskutečně celozrnné? Tedy jenom jako? Je to už s námi opravdu tak zlé, že musíme na svých produktech zdůrazňovat, že to jídlo není falešné? Že si kupujeme opravdové lupínky, že v pivu je skutečný chmel a ne pouze chmelový extrakt, že jíme opravdový sýr a ne náhražkový sýrový substrát? Že kuře už není drůbež, ale jakási hmota, která musela za pár dnů nakynout do jateční váhy? 

 

U mnoha potravin se totiž často stává, že to, co je psáno na etiketě je záměrně matoucí. Mnoho výrobců vymýšlí nejrůznější finty, jak obalamutit nás - spotřebitele. A to se mi vůbec nelíbí! Místo abych v klidu a míru nakupoval, tak jsem pořád ve střehu. Jsem docela nervózní, když je na něčem napsáno - pravé máslo, protože podle toho, jsou asi všechna ostatní másla v regálu nepravá, že? Taky mi nedělá moc dobře oblíbené přídavné jméno - poctivý. Poctivá buchta, poctivá klobása, poctivá mouka..mám dojem, že když musí výrobce tolik zdůrazňovat svůj upřímný vztah ke kvalitě, je to podezřelé. A to už ani nemluvím o bábovce "podle naší prababičky" nebo maminčině domácí pravé sušené koprovce v pytlíku.

 

Jsme trochu na nervy, abych nepopletl význam pojmu celozrnné a cereální, pak zase studuji ovocný sirup jehož láhev je pomalována šťavnatými višněmi, jenže vzadu na vignetě je malý písmem napsáno, že je v sirupu pro mé děti asi jen 15% ovocné šťávy. Ostatní ingredience jsou z něčeho úplně jiného. A to mne trochu děsí!

 

Dnes se s vámi tedy loučím - fakt poctivě a opravdově - se skromnou radou: "Nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English