VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jeden malý plž
2014-08-24, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

zase tu jsou ti plži! Nedávno se mi ozvala posluchačka, která slyšela jak si na tomto místě stěžuji na slimáky - alias plzáky španělské - pasoucí se denně na mé zelenině. Budu ji citovat, protože o její zážitek se s vámi prostě musím podělím: "Pane Maurere, dnešní vaše povídání o plžích mne vyprovokovalo vám napsat. Nikdy bych nevěřila, že díky takovému malému zvířátku budu pomlácená jako jsem teď. 9 let bydlím v domku s rozlehlou zahrádkou. Celá ta léta plže sbírám, házím do lahve od mléka a zasypávám solí.

 

V polovině června jsem jich měla nasbíráno 1200 a přestala je počítat. Minulý pátek jsem zjistila, že mi nefunguje elektronický pojezd vrat, tak jsem vše obsloužila ručně a jela na nákup. Když jsem se vrátila, tak jsem zatáhla za vrata, otočila se k nim zády a šla k autu. Železná vrata přejela všechny zarážky a spadla mi na záda a narazila mne na přední blatník mého vozu. Dlouho jsem ležela na silnici, než mi došlo co se stalo. Opravář zjistil že pojezdový mechanismus mi zničil plž, který se nějak dostal do motoru a odpálil řídící desku.

 

Po pádu mne strašně bolel nos, čelo a spánek a taky jsem zjistila, že jsem svým obličejem vyhloubila dost hluboký dolík do předního blatníku auta. Samozřejmě brýle mám celé zkřivené. Nemohu se postavit na levou nohu, možná mám zlomený prst, taky sedřená a oteklá kolena a záda, oteklý palec u pravé ruky, roztržené šaty a skutečně mne bolí lebka a celé tělo. Tak si myslím, že je asi někde nějaká spravedlnost a ten jeden hajzlík plž položil život aby pomstil všechny ty ostatní plže, které jsem usmrtila já." 

 

Tolik tedy příběh o plžích, kteří jedí naši zeleninu, protože mají také hlad.

 

Zeptal jsem se zraněné posluchačky - zda ji mohu citovat. "Použijte co chcete!" odtušila obratem, "Jenom mne, prosím, nejmenujte. Jsem důchodkyně a moje příhoda se v našem městě dost rychle roznesla. Až navštívím pojišťovnu a autoservis, stanu se asi ještě slavnější.

A ten palec na levé noze - mám zlomený." Konec historky.

 

Já ty hnědé plže taky nemám rád, ale přesto bych chtěl připomenout - že i oni jsou součástí naší přírody a patří na naši planetu. Jen se nám jaksi nekontrolovaně vymkly z ruky. Co vy na to?

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English