VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Ježíšovo víno
2017-04-17, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

zajímá vás, jaké víno pil Ježíš Kristus a jeho apoštolové při jejich poslední společné večeři? V těchto dnech prožíváme svátky velikonoční, a to je, myslím, správná doba, popovídat si o tomto lehce gastronomickém tématu.

 

Můj oblíbený vinný průvodce - Vivino - si dal loni tu práci, že vyzpovídal několik světových profesorů, doktorů a biomolekulárních archeologů, aby se kulinárně alespoň trochu přiblížili době, kdy byl Ježíš ukřižován. “Poslední večeře páně” pravděpodobně proběhla v období, kdy začíná významný židovský svátek zvaný - Pesach. Takže se nejspíš podávalo Sederové jídlo, kde každý pokrm má svůj symbolický význam a samozřejmě se k tomu pilo i víno. Jaké víno asi tehdy pili? Věda mé velmi málo informací, ale každopádně v okolí Jeruzaléma byly a jsou i dnes pro pěstování révy vinné velmi příznivé klimatické podmínky. Sice neexistují záznamy jaké druhy vína byly v té době k mání, jestli pili spíše něco jako cabernet nebo syrah? Každopádně je pravděpodobné, že vína byla párována s typickými sederovými pokrmy, jakými jsou například pečené jehněčí kolínko, kuřecí křídlo, petržel, vejce na tvrdo a hořké byliny.

 

Na Středním východě prý víno existovalo nejméně 4000 let před Kristem. Dá se předpokládat, že v okolí nejsvatějšího města na světě - Jeruzaléma, se pilo víno velmi silné, kulaté a hutné. Záznamy hovoří o vínu ze sušených černých hrozinek, sladkém a velmi tmavém. Bylo též zvykem míchat víno s různým kořením, ovocem - granátovými jablky, skořicí, mandragorou a s vonnými pryskyřicemi z různých stromů.  

 

Bůh ví, jak kvalitní víno Ježíš Kristus okusil na své poslední večeři! Každopádně mezi jeho známé zázraky patří, že dokázal proměnit vodu ve víno. Proč to tehdy udělal? A byl to nakonec ryzlink nebo merlot? To si musíme - i o Velikonocích - domyslet sami…

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English