VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jídlo a Slunce
2015-07-04, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

léto už je v plném proudu, velká horka udeřila i do naší české - středoevropské kotliny. No a pokud se právě nacházíte třeba ještě více na jihu, o to intenzivněji cítíte teplotní změny. Přemýšlím v tom horku o rytmu našeho života a o našem žaludku. Myslím, že to nikdo vlastně úplně stoprocentně neví - jak doopravdy správně jíst a taky si myslím, že asi neexistuje pro nás všechny jeden univerzální společný recept. Někteří odborníci tvrdí, že máme jíst 5x denně a že to je nejlepší pro naši kondici i váhu. Je to vyrovnané, přirozené a správné. Kdo ví? Pak zase jiný slovutný lékař píše, že nejzdravější je dát si ráno ovoce, v poledne maso a večer vařenou zeleninu či ryby. Další vědátor se jednoznačně podepisuje pod starou známou pranostiku: "Snídej jako král, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli." To také nezní špatně.

 

Jenomže já, třeba zrovna teď, co vám tohle vyprávím, se nacházím v teritoriu, kde jsou restaurace otevřeny na oběd od jedné do čtyř odpoledne, pak v tom vedru všichni jdou spát a stůl k večeři vám neprostřou dříve než v půl deváté večer. Když se dožadujete večerního jídla před osmou hodinou, kroutí nad vámi hlavou - a jste za trapného turistu.

 

Jenomže končit s večeří o půlnoci, na to my - suchozemci - nejsme vůbec zvyklí. Bolí nás pak břicho a nemůžeme pořádně spát! Tak jak to máme vyřešit? Není to vůbec jednoduché předělat svůj zaběhlý životní a stravovací rytmus! Přesto si myslím, že je třeba přizpůsobit se počasí. Nejlepší je ctít tradice lokality, kde se právě nacházíme. I když je to jen na pár dnů dovolené vlastně trochu šílenství, ale ono to prostě jinak nejde. Ráno brzy na moře a na rybí trhy, nechodit na jedovaté slunce po poledni, povinný spánek po obědě, pozdní lehká večeře. Pokud je velké horko i u nás v Čechách, určitě bych tento rytmus doporučoval podobný a navíc vynechal tučná těžká jídla, husté omáčky s kedlíkem a vůbec všechny pokrmy, které se do horka v žádném případě nehodí. 

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English