VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jídlo pro dobrou náladu
2016-10-08, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

věříte, že dobré jídlo vám dokáže spravit náladu? No, proč byste tomu také neměli věřit? Když má člověk hlad, většinou s ním není žádné pořízení. Zato, když si na něčem pochutnáme, zapijeme to dobrým vínem, pivem nebo kvalitní vodou, je nám hned lépe. Celý svět kolem nás se zdá být jakoby přívětivější, je lehčí v něm žít a dokonce i nejpalčivější problémy se nám jeví snadno řešitelné. Když poslouchám debaty našich politiků, často mne napadá - co, proboha, oni měli dnes k snídani nebo k obědu? To musela být úplná katastrofa! To jsou žaludeční vředy na pochodu!

 

Přitom stačí tak málo: Totiž jíst málo, to není vůbec žádná chyba. Naopak jíst méně a raději 5x denně je vždy pro naše tělo lepší, než se ve spěchu nacpat  3x denně a nejvíce pozornosti pak věnovat večeři.

 

Tak to jen, co se týká porcí. Méně je více. A co máme mít na talíři? aby to bylo dobré, výživné a aby nám to zvedlo náladu?

 

Podle francouzské lékařky Niny Cohen-Koubi jsou dobré ryby. Že ryby jsou zdravé, to víme my ve vnitrozemí všichni, ale důležité je, že plody moře pozitivně ovlivňují fungování našeho nervového systému a stabilizují naší náladu. Pak jsou skvělé potraviny obsahující hořčík, který nám pomáhá zvládat pocity úzkosti. Ten máme třeba v minerálce nebo v černé čokoládě. Ovšem s čokoládou to nesmíme přehánět, protože patří k potravinám, na kterých můžeme dokonce získat silnou závislost! A samozřejmě - zelenina! Opět nic překvapivého. Ovšem jaká zelenina? Nejlépe ta, co je nám teritoriálně nejblíže, nemusela za námi cestovat tisíce kilometrů, farmářská zelenina a ovoce, případně z vlastní zahrádky či truhlíku v okně. Existuje seznam světově prověřených - superplodiny (již jsem tu o něm v minulosti hovořil), ale jen namátkou bych připomenul třeba špenát, ořechy, červenou řepu, řeřichu, polníček. Čím jsou tmavší, tím lépe.

 

Luštěniny také patří k vylepšovatelům naší nálady! Ovšem nesmíme jich sníst moc a hlavně je důležité zachovat správné postupy při bobtnání, prolévání vodou a dostatečně dlouhém vaření. Jinak nám a někdy i našemu okolí mohou způsobit - místo dobré nálady - spíše spoustu mrzutostí.

 

Pokrmů a nápojů pro dobrou náladu je spousta. Když špatně a rychle jíme, tak špatně také trávíme, náš mozek není dobře vyživován - a pak máme náladu pod psa! Máme deprese, trpíme nespavostí a není s námi žádná legrace. Stačí jen tak málo - jíst rozumně,  pestře, pomaleji, méně a občas si raději koupit pořádnou potravinu namísto nového svetru.

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English