VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jídlo v letadle
2016-06-04, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

červen už je tu, blíží se prázdniny, doba dovolených klepe zvolna na dveře a je dosti pravděpodobné, že spousta z vás někam poletí letadlem. Většina leteckých společností dnes hodně šetří. A tak, pokud zrovna necestujete luxusní první třídou, nejspíš v rámci své "ekonomy class letenky" nedostanete k jídlu a pití - zdarma - vůbec nic! Teplé jídlo, smažené kuřátko, knedlo-zelo-vepřo, pivečko či malou lahvinku vína a dokonce někdy i panáka na kuráž! Kde ty loňské sněhy jsou? Zdarma dostanete maximálně noviny a dýchací masku! 

 

Nízkonákladové a charterové letecké společnosti vám nabídnou jídlo a pití většinou pouze v rámci palubního prodeje. Panák stojí stovku, kafe padesát a plechovka piva sedmdesát. Pak si také můžete dát několikrát zmraženou a dosti odpornou bagetu za nějaké 4 eura a půllitr vody za padesát korun! Já vůbec nechci posuzovat ceny. Všichni co jedeme do zahraničí musíme být připraveni na fakt, že jídlo a pití stojí v mnoha zemím extrémně víc anebo také mnohem méně než u nás. Takže letadlo - to je taková malá příprava na jinou kulturu finanční i kulinární. 

 

Mně tedy netrápí letecké ceny, to je prostě horská přirážka, kterou je třeba respektovat. Mně rozčiluje ta tragická kvalita nabízeného jídla. Když už zaplatím stovku za housku namazanou jen z jedné strany, vyplněnou zvadlým salátem a olezlou šunkou..to mě vadí!

 

Létám docela často ekonomickou třídou a tak vám poradím jak to řeším já: Před cestou si prostě připravuji vlastní svačinu jako když ráno vypravuji syna do školy. Žitný chleba, kozí sýr, čerstvé ředkvičky nebo rukolu, kvalitní máslo či kapku olivového oleje a případně šunku od kosti. Když je let delší, přidám jablko nebo papriku. Výrobní cena - nanejvýš deset korun - a kdybych to chtěl prodávat s podobnou odvahou jako letecké společnosti - tak vzhledem k vysoké kvalitě surovin a zpracování - klidně 2 stovky! Protože to je svačina - extra liga! Jsem si jist, že by stačilo jen trochu více snahy - a kvalitní, chutnou obloženou žemli by dokázaly udělat všechny dodavatelské letištní firmy. Pak bych si ji od nich rád na palubě koupil i s leteckou přirážkou!

 

Tak dobrou chuť - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English